Připraveni na apokalypsu? Jak žijí Češi, kteří ji čekají už brzy!

Jste připraveni na kolaps civilizace? Spousta Čechů ano!
Daryl Dixon

Co kdybyste se zítra probudili a věci nefungovaly tak, jak jste zvyklí. Obchody zavřené, bankomaty nefunkční, voda v kohoutku by netekla. Co byste dělali? Chytli byste paniku a začali zuřivě prohrabávat skříně, kolik konzerv a rýže máte v zásobě? A co voda?

Mezi námi jsou však tací, kteří přesně vědí, jak se v takovémto případě zachovat. Mají na to i své evakuační plány. Jsou to preppeři.

Že je neznáte? Možná proto, že nevystupují z anonymity a nestojí o popularitu. Nestojí o to, aby kdokoli věděl, že právě oni vědí a právě oni nějaké zásoby mají. Přišli do pořadu Kupředu do minulosti jen pod podmínkou, že neprozradí svá pravá jména. A tak si Martina Kociánová povídala se zakladatelem fóra Preppers panem Saladinem, který je civilním povoláním revizní technik, a panem Rivanem.

Martina: Pro mnohé posluchače je toto hnutí neznámé. Jak byste preppery charakterizovali?

Saladin: Prepperské hnutí vzniklo v Americe v období studené války, kdy celý svět byl na pokraji jaderného armagedonu. Tito lidé se připravovali na 3. světovou válku.

Martina: Už dávno ale studená válka není, tak proč preppers teď a proč u nás?

Saladin: V USA zjistili, že je fajn být připravený. Občas nějaký hurikán, jako třeba Katrina, povodeň, či nějaký blackout jim dá za pravdu. A tak se to dostalo k nám.

My ale nesedíme na bednách s konzervami, neujídáme ty nejstarší a neleštíme samopaly. Ale snažíme se být soběstační a připravení na první okamžiky, kdy se říká, že mezi civilizací a chaosem je 9 jídel. Tedy 3 dny.

A zároveň se snažíme zjistit, jak naši předkové hospodařili. A protože jsme národ drobných chovatelů a zahrádkářů, tak se snažíme jít touto cestou. Snažíme se tedy být energeticky a potravinově soběstační, umět si ošetřit zranění, naučit své děti přežít.

Martina: Pane Rivane, řekněte, proč vy jste se stal stoupencem preppers.

Rivan: Preppeři jsou lidé, kteří se snaží připravit na několik forem kolapsů společností. Jsou rozděleni podle toho, jaký druh kolapsu kdo očekává. Těch forem může být hodně, ale v podstatě všechny spějí k jednomu, a to je kolaps sociálního systému.

Ať již to začne blackoutem nebo přílivem přistěhovalců nebo rozšířením války, která momentálně probíhá na Ukrajině. Vždycky se dostaneme k tomu, že v západních zemích nebude na dávky, nebude na pomoc obyvatelům, kteří to potřebují, zdraží se potraviny.

Dá se očekávat, že ti lidé, které to postihne, tak se uchýlí k druhu života, který těm normálním lidem nebude po chuti.

Martina: Mají preppers nějakou organizaci, strukturu? Je to něco, kam se mohu přihlásit? Nebo jste jednotlivci, kteří o sobě vědí?

Saladin: Spíše jsme jednotlivci, kteří si mají co říct a sdílí podobné hodnoty. Ale o organizaci se nejedná. Že bychom platili příspěvky, to opravdu ne. Je to spíš spontánní hnutí formující se zespoda.

Martina: Jak jste se o sobě dozvěděli?

Saladin: Internet. Je to jakási náhrada spolkového života, který tady dříve existoval.

Martina: Máte alespoň nějakou hrubou představu, kolik lidí se takto připravuje?

Saladin: Nemám vůbec představu, protože o většině prepperů nikdo neví. Ti lidé, kteří diskutují na fórech, mají potřebu se podělit o své myšlenky a zkušenosti. Těch ale není mnoho.

Zajímá vás, jak by se preppeři zachovali, kdyby nastal kolaps? A jak mají vymyšlené fungování po případném zhroucení společenského systému? Přečtěte si celý rozhovor!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama