Při cvičení není vůbec důležitá váha činky, tvrdí autoritativní výzkum! Proč?

Ty máš svaly - já mám čáry!
Annie Thorisdottir

Co se týká tvoření svalů, není asi tolik důležitá hmotnost zvedaných závaží ani počet opakování. Tvrdí to vědci z kanadské McMaster University, kteří napsali na toto téma velkou studii. Podle jejich údajů je daleko důležitější, jak moc se při zvedání činek vyčerpáte…

„Nejde o to, jakou hmotnost zvedáte, ale o to, kolik snahy do toho dáváte,“ popisuje Robert Morton, který tým vědců vedl.

Morton není žádný vyzáblý intelektuál, který by se na problém díval z gauče – kromě toho, že je vědec, je také trenérem vzpírání. Zkoumal pro svou práci 49 mužů, kteří vzpírají činky nejméně dva roky. Rozdělil je do dvou skupin: jedna zvedala lehčí závaží se 20-30 opakováními, druhá používala těžší činky ale jen s 8-12 opakováními. Testovaní muži se nutili do vzpírání, dokud už nebyli schopní dát další sérii. Trénovali takhle čtyřikrát týdně, cvičili všechny základní partie a kromě monitorovaného cvičení už nic dalšího nedělali.

Po třech měsících tohoto výzkumu Morton vyhodnotil, co to udělalo: obě skupiny měly velmi podobné výsledky, co se týká nabrané svalové hmoty.

S testovanými muži přitom trénoval sám Dr. Morton, vždy individuálně. 

Přestože šlo počtem účastníků o poměrně malou studii, Dr. Morton si je jistý, že jsou prokazatelné a použitelné pro každé, kdo chce nabrat svaly: není důležité, jak těžká závaží zvedáte ale o to, dát do toho všechno a opravdu cvičit, dokud to jen jde. Jeho práci potvrzují i výsledky starší studie, které také prokazují, že u cvičení je důležité především to cvičit až do naprostého vyčerpání…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama