20. srpna 2017 09:44

Poznáte zmiji růžkatou? Narazit na ni můžete už v Rakousku

Zmije růžkatá je had, který se dá naštěstí hodně dobře identifikovat.

Naše zmije obecná (Vipera berus) je had, který má sice špatnou pověst, ale její blízká příbuzná zmije růžkatá (Vipera ammodytes) je z hlediska toxicity mnohem nebezpečnější.

Jak ji poznáme?

Naprostá většina zmijí má typickou trojúhelníkovitou hlavu, která je jasně odlišena od štíhlého krku a oko se štěrbinovitou zorničkou. Mimochodem tu má i naše zmije obecná a právě její typický "kočičí" tvar zmiji odlišuje od všech našich užovek. Klikatá čára totiž nemusí být vždy znatelná. ta ji jasně odlišuje.

Ovšem zmije růžkatá má navíc jeden nepřéhlednutelný identifikační znak – až půl centimentru velký růžek trčící ze špičky čenichu. Tělo je podsadité a v jeho středu se nachází 21–23 řad kýlnatých šupin. Laika může zmást velká barevná variabilita od cihlově červené a až po šedou, melanické formy mohou být černé. Právě u nich klikatý vzor na hřbetě zaniká. Tmavý proužek spojuje oko s koutkem tlamy a často přechází až na boky krku. Nejedná se o příliš velké hady, jen málokdy se délkou přiblíží k jednomu metru. Na Kykládských ostrovech se vyskytuje trpasličí forma, dorůstající délky max. 50 cm. Často se o ní můžete dočíst, že se jedná o nejjedovatějšího hada Evropy, ale odborníci udávají, že zmije levantská (Macrovipera lebetina) a zmije turecká (Montivipera xanthina) ji v toxicitě předčí.

Výskyt

Byla vysazena ve Švýcarsku, ale její domovinou je Balkán, nicméně se dá najít i v Maďarsku, Itálii nebo Rakousku.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom