Otázka za milion: Proč jsou staří lidé tak chlupatí?

V novém speciálu na ZOOMu vám budeme odpovídat na velké otázky, které vzrušují vaši představivost a nevíte si s nimi rady.
Chloupky v nose

Určitě jste si už všimli, že staří lidé jsou výrazně chlupatější než ti mladí – porost na těle jim roste všude, s výjimkou hlavy. Proč?

Jako všechno v přírodě, i tohle má svou biologickou a evoluční příčinu. Starým lidem, především mužům, rostou chloupky z těch nejpodivnějších míst – například z nosu nebo z uší. Pro vědce je to zatím ještě pořád záhada; přesné vysvětlení neznají, ale už pracují s velmi zajímavými hypotézami.

S největší pravděpodobností jde o práci hormonů. Vlasy a chloupky rostou ve třech stadiích: anagen, catagen a telogen. Prvním stádiem je anagen. Vlasy na hlavě existují v této podobě většinu svého „života“ – až několik let. Ale chloupky na rukách se během několika týdnů přemění do další fáze – catagenické. Během ní přestane chloupek růst – proto nemáme chlupy desítky centimetrů dlouhé. Na konci této proměny se stane stádiem telogenickým. V něm za několik týdnů až měsíců vypadne…

Poslouchání hudby je stejně dobré jako sex

Podle posledních vědeckých výzkumů se během našeho života mění chování chloupků – díky vystavení hormonům zůstávají déle v anagenickém stadiu. A to znamená jediné: rostou delší dobu, a proto mají starší lidé delší obočí, výrazné chlupy v uších i na jiných místech těla. Bez kosmetických ošetření pak vyrostou do až znepokojující délky…

Protipřežírací vidlička zatočí s obezitou

Vlasy a chloupky jsou extrémně citlivé na přítomnost mužských pohlavních hormonů.

Anketa

Vadí vám přibývání chloupků na těle?

Nejsou chloupky jako chloupky

Kvalita a typy chloupků se liší nejen podle věku, ale také podle ras. Zatímco Evropané mají chloupky světlé a poměrně rovné, černoši mají chloupky tmavé a kudrnaté. Asiaté jsou zase zarostlí chloupky rovnými a přímými – tedy v případě, že vůbec nějaké chloupky mají; právě Asiaté mají nejméně hustý tělesný porost. .

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama