Optická záhada: Jakou barvu mají pilulky na obrázku? A proč to řeší šéfové Facebooku?

Jakou barvu mají pilulky na této fotce? Ne, není to jedno – bude to mít dost zásadní vliv na podobu budoucího světa...
pilulka

Asi každý z vás viděl film Matrix a pamatuje si na scénu, kdy je Neovi nabízena červená a modrá pilulka. Ve filmu se tím ukazovalo, že hlavní hrdina žije jen ve virtuálním světě. Jenže podle Facebooku to zcela reálně popisuje svět, ve kterém žijeme…

Bude Matrix realitou?

Michael Abrash, který šéfuje ve Facebookem vlastněné společnosti Oculus, měl přednedávnem přednášku o virtuální realitě – právě tomuto tématu se totiž „jeho“ společnost věnuje. Zaskočeným posluchačům vysvětlil, že trilogie Matrix je vlastně nejlepší ukázkou toho, jak by jednou měla virtuální realita fungovat!

Abrash na konferenci F8 v San Francisku prohlásil: „Sci-fi romány mi daly základ myšlenek o virtuální realitě, ale teprve díky Matrixu jsem v ni opravdu uvěřil. Sice je založen na neexistujících technologiích, ale přesvědčivě ukazuje, jak by mohla virtuální realita vypadat.“

Vědec si myslí, že už svět, ve které nyní reálně žijeme, je vlastně svým způsobem virtuální – spousta věcí, o nichž si myslíme, že jsou reálné, jsou jen omyly a nedostatky našich mozků. Aby to dokázal, použil Abrash několik optických triků založených na slavných „šatech neidentifikovatelné barvy“, které nedávno zaplnily sociální sítě.

pilulka Foto:

Nejlepší jsou tyto pilulky – podobné těm, které Moerfeus nabídl Neovi. Jakou by si měl Neo vybrat? Abrash ukázal, že je to jedno, obě pilulky totiž mají úplně stejnou barvu – šedou:

pilulka1 Foto:

„Morfeus ve filmu říká, že svět vnímáme velmi omezeně, vždy jen prostřednictvím našich smyslů. A ty ukazují díky své evolučně dané primitivnosti svět jen ve velmi omezeném spektru. Jsme jen interpretující stroje, nikoliv objektivní pozorovatelé,“ popisuje Abrash.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama