Ochrana přírody po rusku: outloň u tyče je tam skvělá zábava

Video v článku zřejmě způsobí smrt stovek a možná i tisícovek ohrožených zvířat...
Ruska a její outloň  - Obrázek 2

Irina Gončarová je celebrita ruského internetu – její fotky a videa plní Instagram a další sociální sítě. Asi největší pozornost v posledních dnech vyvolalo video outloně, který tancuje u tyče.

Jde o jedno z nejsledovanějších videí na ruském internetu, prakticky všichni se baví nad tím, jak roztomilá tato poloopice při pohybech u tyče je. Problém je, že mají pravdu – a právě to je pro outloně smrtící.

Outloni jsou bezesporu extrémně zábavná zvířata: mají velké oči, jsou chlupací, roztomilí a připomínají malé něžné medvídky. Navíc se legračně drží nejrůznějších předmětů. Bohužel… Už před několika lety obletělo svět video, na kterém se outloň drží deštníčku, už tehdy ho vidělo několik stovek milionů lidí. Podobný potenciál má i nové video s outloněm u tyče.

Podívejte se na něj, ale ne proto, abyste se rozněžňovali nad jeho krásou – ale proto, abyste úplně chápali další vysvětlení.

U tyče

 

Toto video bohužel ukazuje, jak je poloopice vystrašená k smrti. Outloni se tímto způsobem brání, když je něco ohrožuje: pevně se chytí nejbližšího předmětu a snaží se být co možná nejméně nápadní. Tato pasivita pak vypadá jako roztomilost…

V Japonsku, Číně a v posledních letech také v Rusku se stali outloňové vyhledávaným domácím mazlíčkem – nedivili bychom se, kdyby i po zhlédnutí tohoto videa přibyly další tisíce zájemců o krásného tvorečka… Pašeráci outloně loví přímo ze stromů a pak je prodávají především bohatším podnikatelům – cena outloňů na černém trhu je docela vysoká. U lidí ale poloopice žijí jen krátkou dobu, protože divoká zvířata v zajetí rychle umírají.

 

Podle statistik jich přitom až 90 procent zemře přímo během přepravy. Mláďata se většinou odchytávají co nejmladší. Jenže outloni se, stejně jako jiné druhy primátů, učí mnoho dovedností až v průběhu života od svých rodičů. Když je pytláci seberou těsně po narození, nenaučí se ani čistit svou srst. V dospělosti z ní tak neumí odstranit moč a ani mastnotu, což přirozeně vede k mnoha zdravotním komplikacím…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama