Obří krádež meteoritů překazila policie. Jakou mají kameny z vesmíru cenu?

Argentinská policie překazila krádež půldruhé tuny meteoritů.
Esquel

Argentinská policie zadržela skupinu mužů, kteří se pokoušeli ukrást více než tunu meteoritů ze severoargentinské oblasti proslulé jejich výskytem. Podle policistů je zřejmě chtěli prodávat na černém trhu, informoval deník La Nación. Sbírání meteoritů i jejich prodej zakazují argentinské zákony, mužům proto hrozí vysoká pokuta nebo i vězení.

Policisté v pátek objevili při běžné kontrole kamionu v provincii Chaco v jeho kabině celkem 215 různě velkých těles vesmírného původu, které byly většinou schovány pod sedadly. Celková hmotnost kontrabandu překročila 1500 kilogramů. Policie zadržela trojici Argentinců a jednoho Paraquayce, kteří měli ve voze mimo jiné i příruční váhy, z čehož je prý patrné, že chtěli sběratelsky cenné zboží rychle prodat.

Provincie Chaco a zvláště její oblast známá jako Campo del Cielo (nebeské pole) je známa jako jedno z největších nalezišť meteoritů na Zemi. Na zhruba 1300 kilometrech čtverečních leží kamenné či železné objekty, které spadly přibližně před 4000 lety.

Kameny s pamětí lidstva

Policie další podrobnosti k případu nezveřejnila, zástupci místních úřadů však práci policistů ocenili. "Tento případ nás enormně zajímá, protože jde o veřejný majetek, který bychom rádi zachovali v naší provincii. Je to historické dědictví jejích obyvatel, Argentinců i celého lidstva," prohlásil vedoucí úředník místní samosprávy Javier Oteo.

Oblast je proslulá zvláště díky největšímu místnímu meteoritu známému jako El Chaco, který je se svými 37 tunami druhým největším známým meteoritem. Také o jeho krádež se pokoušela skupina lidí, kteří jej v roce 1990 chtěli prodat americkému sběrateli. Plán však překazila policie.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama