Nový český dokument dnes na ZOOMu:

Je jen jeden autobus na světě, na jehož střeše koncertoval hollywodský akční hrdina Steven Seagal – česká Škoda ŠL 11 ze 70. let.
PSH

Kdysi jezdil po našich silnicích a městech. Byl to spolehlivý linkový dříč i dobrý zájezdový průvodce. O 44 let později se ho skupina nadšenců rozhodla zrenovovat a přestavět ho na výjimečný Tour Bus. Od loňského jara objíždí česká a slovenská města spolu s festivaly, aby na mobilním pódiu na své střeše poskytl prostor pro vystoupení domácích i zahraničních hudebníků.

Zahráli si na něm například N.O.H.A., Mike Spirit, Republic of Two, Android Asteroid, Mydy Rabycad a mnoho dalších. Kromě toho byl hlavním korábem pro podzimní tour PSH a Prago Union, kteří vystoupili v 5 českých městech. Během festivalu Rock for People na jeho mobilním pódiu neplánovaně přistál Steven Seagal se svým bluesbandem. Muž z cejchem smrti byl tehdy na festivalu bezpečně jediným interpretem s vlastní ochrankou. Jde již o třináctý Tour Bus na světě, který podporuje a provozuje největší výrobce energetických nápojů.

Historie psaná čtyřmi koly

První zemí na světě, kde vznikl podobný projekt, bylo Německo. Na renovaci a úpravě autobusu bylo provedeno 4500 hodin práce, na nichž se podílelo 11 firem. Do konstrukce autobusu bylo nainstalováno 8 ocelových nosníků se vzpěrami, které procházejí odspoda až nahoru a které se po zaparkování zapustí do země jako u stavebního jeřábu, aby byla zajištěna 100% stabilita rozkládacího pódia. To svou velikostí stačí pro vystoupení jakékoli hudební skupiny. V zadní části autobusu je vytvořena speciální backstage pro hudebníky, kteří tam mají šatnu, můžou si zde odpočinout nebo si tu udělat večírek.

10. května ve 20.30 sledujte dokument Na cestě!

Příběh o jeho přestavbě a působení na festivalech zachycuje v tomto krátkém dokumentárním snímku režisér Luboš Svoboda. Uvidíte v něm souboj s časem, protože od začátku renovačních prací chyběly do prvního vystoupení neskutečné 4 měsíce. Normálně by přitom podobný projekt vyžadoval celý rok. Ve filmu vystoupí i velká část hudebníků, kteří si na něm během loňské sezony zahráli. Autobus je na světě a vozí do našich měst spoustu radosti. Pozorně sledujte silnice kolem vás. Třeba se letos vydá i za vámi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama