Noc tornád: nejničivější událost v dějinách Ameriky poznáte na ZOOMu

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to bude pondělí na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Noc tornád

Můžete se těšit na pořady z tematických bloků Volání divočiny a Největší katastrofy. V každém z nich uvidíte dvě novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Blok Volání divočiny

17.55 Sám v divočině (4)

Vracíme se na Yukon, kde se filmař Ed Wardle snaží přežít tři měsíce jen se základním vybavením. Už pětatřicet dní je odkázán pouze na sebe. Čelí samotě, hladu a neustálé hrozbě útoku medvědů. Život mu komplikuje hlavně nedostatek jídla. Několik posledních dní navíc pršelo. Konečně vysvitne slunce a Ed zamíří k řece chytat lososy. Zabírají však jen menší rybky.

Sbírá tedy borůvky a další bobule, kterých je tu víc než dost. Další den si najde parťáka – velkou losí lebku. Pojmenuje ji Bruce. Čas tráví meditacemi, které mu psycholog doporučil jako zbraň v boji se samotou. Brzy má za sebou polovinu pobytu. Nemá s kým slavit, a tak se vydá k řece za lososy. Místo nich narazí na losa, který je ale chráněný. V tomto měsíci nesmí střílet ani kachny. Pokračuje tedy v procházce podél řeky. Hledání lososů je marné, takže zásoby rýže a vloček rychle mizí. Ed přežije další dny. Místo meditace si povídá s přítelkyní, jako by ji měl na telefonu…

18.55 Lovci krajt II (3)

Tři přátelé – biolog Shawn Heflick, policista Greg Graziani a profesionální chovatel hadů Michael Cole – se věnují odchytu zavlečených invazních druhů, omezujících životní podmínky původních živočichů v americkém státě Florida. Tentokrát se trojice vydává do sousední Louisiany na lov domácích plazů, kteří prchli chovatelům po ničivém hurikánu Katrina.

Při prohlídce zničené oblasti zjistí, že se zde výrazně přemnožily nutrie, také zavlečený druh. Po hurikánu se totiž výrazně snížil počet aligátorů, pro něž jsou nutrie častou potravou. V mokřadech lovci narazí na ploskolebce vodního, jedovatého hada, žijícího většinou pod hladinou nebo v blízkosti toků. Na silnicích spatří vyhřívající se užovky. Řidiči si je často spletou s jedovatými ploskolebci a schválně je přejíždějí.

Seznámí se s Davem Millikenem. Věnuje se odchytu zvířat, která vniknou do obydlí. Vyrazí s ním na několik akcí a v garážích loví aligátory.

Shawn a Greg se vydají na proslulou aligátoří farmu Harveyho Klieberta. Chová skutečně obří ještěry, ale také speciální druh modrých aligátorů. Hledají samce, se kterým by se případně mohly rozmnožit jejich samice…

 

Blok Největší katastrofy

20.0021.00 Megakatastrofy

Tsunami, sopečné erupce, zemětřesení, asteroidy, mráz i vedra. Příroda dokáže být vůči lidem velice krutá. Připomeňme si největší katastrofy, které způsobila. Obsáhlý dokumentární seriál přibližuje slavné případy z historie, mezi nimiž nechybí obrovské zemětřesení, které roku 1906 postihlo San Francisco, děsivý výbuch sopky Krakatoa v roce 1883 ani zásah meteoritu před 380 miliony let. Jak by v případě tak extrémních katastrof obstála dnešní města?

21.0522.00 Přírodní pohromy (3)

Třetího dubnového dne roku 1974 nebe nad několika americkými státy zlověstně potemní a miliony lidí se ocitnou ve smrtelném nebezpečí. Na jejich domovy se žene neobvyklé množství smrtících tornád. Meteorologové okamžitě varují, lidé musejí co nejrychleji vyhledat úkryty. Tehdejší odborníci na tornáda a meteorologové však mají k dispozici pouze omezené technologie. Monitorovat pohyb tornád je pro ně problematické. Hlavním zdrojem informací jsou telefonáty lidí z postižených oblastí. Ničivé větrné víry se pohybují rychlostí až 100 km/h.

Obyvatelé některých měst mají na přesun do úkrytu pouhé dvě minuty od varování. Rychlost víru uvnitř tornáda dosahuje až 500 km/h. Někteří lidé nemají zapnuté rádio ani televizi, a tak je tornádo zastihne nepřipravené. Mika Foleyho a jeho těhotnou ženu Cheryl zaskočí cestou do porodnice. Bezradní manželé se ukryjí v prázdném domě a doufají, že přežijí. Větrné víry drtí vše, co se jim postaví do cesty. Ohlušující zvuk připomíná burácení rychle se blížícího nákladního vlaku…

 

Nové schéma

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama