Neznámí dobyvatelé vesmíru: Brněnská firma míří k Jupiteru!

Věděli jste, že brněnští podnikatelé míří k Jupiteru?
Jupiter, Io a Europa

Brněnská společnost Frentech Aerospace, která podniká mimo jiné ve vesmírném průmyslu, loni navýšila svoje tržby o 11 procent na 227 milionů korun. Roste vesmírný průmysl i výroba letadel, což jsou oblasti kam firma dodává. ČTK to řekl ředitel společnosti Pavel Sobotka.

Polovinu obratu Frentechu tvoří dodávky pro leteckou společnost Airbus. Firma ale dodává součásti i do jiných letadel. Podle Sobotky bude tento trh dál růst a ve světě se má vyrobit 20 000 až 30 000 letadel za deset let. Velké firmy ale dávají subdodávky stále častěji do zemí s levnější pracovní silou, jako jsou Rumunsko nebo Indie. Další komplikací jsou offsetové programy, kdy se práce dělají tam, kde se nakoupí velké množství letadel.

"Dlouhodobé kontrakty moc neexistují, je to na bázi rámcových smluv. Je tam velká míra nejistoty," komentoval Sobotka aktuální situaci na trhu.

Brno dobývá vesmír

Frentech stále zvyšuje i podíl prací, které dělá pro vesmírný průmysl. Nyní je to už pětina obratu. Tento podíl je prý pro firmu limitní. "Není naší ambicí dělat v této oblasti větší obrat, je to velké riziko," uvedl Sobotka.

Jupiter VS Země...

Český přístroj poletí k Jupiteru! Co tam najde a po čem bude pátrat?

Frentech loni v lednu společně s konsorciem českých firem podepsal kontrakt s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) na vývoj a výrobu kvalifikačního modelu JBOOM pro misi k Jupiteru.

Pracuje také pro společnost Airbus Defence & Space, která chystá misi na měsíc Marsu Phobos. Výstupem projektu budou testy stability přistávacího modulu. Bude se testovat na Zemi. Mise je v plánu za několik let. Předpokládá se odebrání vzorků a let zpátky.

Frentech Aerospace zaměstnává kolem 100 lidí. S produkcí pro vesmírný průmysl firma začala v roce 2009, kdy Česko vstoupilo do Evropské vesmírné agentury.

ČTK

Rudá skvrna na planetě Jupiter

Obří astronomická záhada: Rudá skvrna na Jupiteru mizí


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama