Neuron Stories s ekonomem Janem Libichem: poslechněte si, jak bude vypadat svět!

Představovat vědu jako atraktivní, dynamickou a rozmanitou sféru, to je cílem našeho nového cyklu setkávání Neuron Stories, na které bychom vás rádi pozvali. První Neuron Stories, jehož hostem bude ekonom Jan Libich, se koná ve čtvrtek 21. ledna v 18 hodin.
Neuron Stories s ekonomem Janem Libichem

Tématem prvního setkání Neuron Stories je výzkum ekonoma Jana Libicha, který analyzuje a modeluje vliv stárnutí populace na rozpočet, měnu a ekonomický růst, a srovnává různé varianty důchodových systémů.

Neformálním setkání se uskuteční ve čtvrtek 21. ledna od 18 hodin v KAFE DAMU v Karlově ulici 26 na Praze 1.

Docent Jan Libich si bude o tématu povídat s hercem Martinem Myšičkou, který vystudoval jak DAMU, tak Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy.

Večerem provází moderátor Ondřej Cihlář.

Zatímco v roce 1950 byl v Česku střední věk 32 let, nyní to je 41 a dále roste. Není to problém pro ekonomiku jako takovou, ale pro veřejné finance kvůli rostoucím vládním výdajům na zdravotnictví a nereformovaný důchodový systém. Stát se tak stále víc a víc zadlužuje, a pokud nepřistoupíme ke koncepčním reformám, jako například ve Švédsku či Lotyšsku, zanecháme svým dětem a vnoučatům pořádný problém.

Kdo je kdo?

Docent Libich získal v roce 2012 na svůj výzkum Neuron Impuls ve výši jeden milion korun, nyní přichází s návrhem řešení, jak snížit v ekonomice nejistotu, riziko státního bankrotu i vysoké inflace, a podpořit tak ekonomický růst.

Vstup na Neuron Stories je zdarma a není nutná registrace. Setkání potrvá zhruba hodinu.

O Neuron Stories

Přiblížit široké veřejnosti základní výzkumu je často problematické – jeho výsledky jsou totiž těžko měřitelné a často i interpretovatelné. NF Neuron se proto rozhodl využít možnosti, které nabízí animace a infografika, která znázorňuje data pomocí příběhu.

Nový formát popularizace vědy odpoví na otázky: Čemu se věnují nejtalentovanější čeští vědci? Kam se jejich obor posouvá? Jaké výsledky přinesl jejich výzkum? A jak může tyto poznatky využít společnost?

„Vážíme si vědců, kteří jdou nevyšlapanými cestami, a stejně tak zkoušíme vědu komunikovat i my. Zkoncentrovat dlouholetý výzkum do krátké animace je velká výzva, ale my věříme, že uchopitelnost animace pro širokou veřejnost stojí za to, abychom se tuto cestu vydali prozkoumávat. Začínáme s ekonomií, ale chystáme se na všechny obory, které Neuron podporuje,“ uvedla Hana Křepelková Rezková z NF Neuron.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama