Někdo v Česku vraždí orly mořské! Kdo, proč a jak ho zastavit?!

Orel mořský je nádherný pták, který je v našich končinách extrémně vzácným hostem. Největší evropský orel s rozpětím křídel přes dva metry má v Česku nepřátele tak silné, že se neštítí použít silný jed.
Orel mořský

„V průběhu minulých století byl druh ve velké části Evropy vyhuben, koncem dvacátého století se v důsledku jeho ochrany na řadu původních hnízdišť opět vrátil. Území našeho státu bylo v minulosti přirozeným hnízdištěm tohoto druhu, patrně poslední hnízdiště na Moravě zanikla na počátku dvacátého století. V následujících desetiletích orel využíval naše území pouze jako zimoviště. První úspěšné opětovné zahnízdění bylo prokázáno v roce 1986 na Třeboňsku. V následujících letech se počet hnízdících párů postupně zvyšoval a v současné době hnízdí v České republice okolo 100 párů,“ zpřesňuje informace o tomto dravci správa Národního České Švýcarsko.

Bez ohledu na fakt, že je u nás zařazen mezi kriticky ohrožené druhy, každoročně se nacházejí nelegálně zastřelení nebo otrávení jedinci.

Když se 24. března 2016 dostal do záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Bartošovicích otrávený orel mořský, začal boj o jeho záchranu. Postup byl podobný jako v případě lidské otravy. Zatímco u člověka by bylo prvním krokem vypumpování žaludku, u orla šlo o odstranění natrávené potravy z volete ptáka. Orla se podařilo zachránit a určit jed, který ho měl sprovodit ze světa. Šlo o zakázaný karbofuran. U původně široce používaného insekticidu se ukázala natolik silná jedovatost, že se od roku 2008 nesmí nejen u nás, ale v celé EU používat a dokonce ani skladovat. Teoreticky byste se k němu oficiálně neměli dostat. Přesto každoročně Policie ČR řeší otravy jedem, který je toxický nejen pro ptáky, ale i pro savce včetně psů a člověka. Protože otrávené návnady bývávají schované v mase, je riziko otravy psího miláčka poměrně vysoká.

Jed, který se vstřebává skrz sliznice i pokožku, vydrží v přírodě i několik měsíců. Karbofuran lze označit za nervový jed. Jeho působením dochází k blokování nervových vzruchů, které vede k ochrnutí dýchacího svalstva a ke smrti udušením. „Postižený živočich či člověk postupně, podle dávky rychle či pomalu, ochrne a umírá za plného vědomí na ochrnutí dýchacího svalstva. Takže se udusí za plného vědomí,“ vyjádřil se pro média odborník na jed karbofuran Zdeněk Vermouzek.

Dravec proti želvě

VIDEO: Orel proti želvě. Na koho vsadíte?

Laická veřejnost se domnívá, že kladení otrávených návnad, které možná nejsou prvoplánově cílené na vzácné dravce, ale na lišky, jezevce a další šelmy, má na svědomí někdo s mysliveckým lístkem. Likvidace dravých ptáků se totiž „provádí“ přímým odstřelem. Důkazem budiž letošní zástřel orla mořského na Břeclavsku. Rentgenový snímek odhalil množství broků uvízlých v jeho těle. Navíc tomuto jedinci chyběly pařáty, což znamená, že se nejspíše původně chytil do železné pasti a teprve následně došlo k jeho zastřelení. Čtyřletý pták byl schopný rozmnožování, jeho potomci mohli tedy posílit českou populaci.

Podle množství otrav to vypadá, že se u nás stále nelegálně schovává a používá velké množství karbofuranu. Jelikož se vstřebává i kůží, střežte se sahat na nalezená otrávená zvířata. Zatímco otráveného orla mořského se v Bartošovicích povedlo zachránit, samec otrávený letošního jara na Opavsku nakonec pošel. A bohužel, otravám podle karbofuranových zásob ještě zdaleka neodzvonilo.

Text Topi Pigula

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama