Největší fotka Tokia: v reálu by měřila 100x50 metrů!

Možnosti dnešních fotografů jsou neuvěřitelné. Vznikají tak fotky, jejichž kvalita šokuje.
Největší fotka Tokya

Dnes vám představíme největší digitální fotografii Tokia. Jejím autorem je Jeffrey Martin a jde o mimořádné dílo. Aby jedinečnou fotku pořídil, strávil samotným fotografováním dva dny – a pak další 4 měsíce záběr upravoval.

Fotografie má 600 000 pixelů. To znamená, že pokud byste si ji nechali vyvolat, měřila by 50x100 metrů. Na fotografii v plném rozlišení se můžete podívat TADY – nám se na web samozřejmě nevejde. Na fotce si můžete přiblížit jakékoliv místo – a ocitnete se přímo u něj. Co na to říkáte?

Martin řekl v rozhovoru pro server IO9: „Chtěl jsem vytvořit pohled, který přesahuje naše smysly a nabídne nám něco víc, než můžeme sami vnímat. Tato fotografie ukazuje mnohonásobně víc informací, než byste viděli sami, kdybyste se ocitli v Tokiu.“

Martin je v oboru „obří fotografie“ vyhlášeným expertem – založil web 360Cities.net, kam fotografová umísťují své 360stupňové fotografie. Je tam mimo jiné i několik velmi působivých fotek Prahy.

Nej fotka roku 2013?

Nejlepší fotografie vesmíru: obrázky, které vyrážejí dech

Jak vzniká superfotografie?

Taková fotografie samozřejmě nevznikne jediným zmáčknutím spouště. Jde o složení víc než 8000 fotek, které Martin pořídil ze střechy Tokyo Tower. Trvalo to dva dny. Za posledních 20 let už fotograf pořídil skoro dvacet podobných snímků. Samotné focení je sice pracné, ale rozhodně nejde o tu nejnáročnější část práce. Ta přichází teprve v okamžiku, kdy se v počítači musí fotografie spojit – a to zabere skoro 4 měsíce.

Komplikace

Vytvořit takovou fotografii je extrémně náročné. Už jen proto, že programy jako Photoshop zvládnou fotku o maximální velikosti 300 000 pixelů. A Martinova fotografie Tokia má přesně dvojnásobek. Ve skutečnosti jde o fotografie dvě, ale napojují se na sebe tak přesně, že se dají (podle Martina) pokládat za jednu.

Další trable způsobuje velikost fotky. Závěrečná verze má 100 GB – když se upraví pro potřeby webu 360Cities.net, má 80 GB. Na webu jsou podobných fotografií stovky; to už pak chce docela hodně místa na serveru…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama