Nejúžasnější africké dobrodružství prožijete v úterý na ZOOMu

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je úterý na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Africké dobrodružství

Úterky jsou na ZOOMu tradičně věnovnány dvěma velkým tématům: dobrodružstvím na cestách a poznávání historie. To znamená, že můžete sledovovat pořady na téma Cestovatelé a dobrodruzi a Po stopách historie. V každém uvidíte dvě novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Blok Cestovatelé a dobrodruzi:

17.50–18.50 Velké africké dobrodružství v balonu (1)

Stephen Tompkinson, známá britská televizní hvězda, se v balonu vydává na let napříč africkým kontinentem. Cesta začíná na pobřeží Indického oceánu a končí v Namibii na pobřeží Atlantiku. Balon má proletět nad Tanzanií, Rwandou, Zambií, Botswanou a Namibií. V Tanzanii posádka hledá sloní stáda na okraji kráteru Ngorongoro. Uvítá v gondole masajského náčelníka a navštíví veterináře v národním parku. V blízkém středisku si posádka prohlédne tréninky krys obrovských, které jsou využívány pro vyhledávání min. Zařízení školí cvičitele těchto zvířat i samotné hlodavce. Krysy budou v budoucnosti využívány také pro vyhledávání zdrojů tuberkulózy. Let pokračuje do blízké Rwandy, kde Stephen Tompkinson navštíví rezervaci, v níž žijí horské gorily…

 

18.5520.00 Pěšky napříč světem (1)

Od skagwayského fjordu přes srdce Aljašky až za hranice Kanady se táhne Chilkootská stezka. Kdysi po ní putovali muži zachvácení zlatou horečkou. Divoká Aljaška je drsná, ale překrásná, vznešená a ohromující. Tento svět ledu, malebných hor, rozlehlých lesů a třpytivých jezer je oblíbenou destinací turistů a velkou výzvou pro chodce. Cesta pěších cestovatelů začíná v turistickém centru Juneau na jihovýchodě Aljašky, v místech, kde se hory dotýkají moře.

Pobřeží zde poskytují ochranu před živly desítky ostrůvků. Nepředvídatelnost je pro Aljašku typická, počasí se mění každou minutou. V 19. století bylo Juneau výchozím bodem zlatokopů, kteří se sem hrnuli po tisících. Dnes je tu zdrojem příjmů cestovní ruch. Chodci unikají davům turistů a vydávají se ledovcovou zátokou do poklidného příhraničního městečka Skagway, kde začíná legendární Chilkootská stezka. Naskytne se jim úchvatná podívaná: Zátoka je plná plejtváků dlouhoploutvých, kteří vyfukují obláčky páry. Kromě obřích kytovců upoutá pozornost návštěvníků také skupina hravých lachtanů. Chilkootská stezka se nachází na odvrácené straně Aljašky a je přístupná pouze pěším. Do Skagway žádné silnice nevedou, lze se tam dostat pouze lodí. Stejnou vodní trasou sem připluli i první osadníci...

 

Blok Po stopách historie

20.0021.00 Ztracené světy (8)

Poznejte světy dávno ztracené i ty, které existovaly jen ve fantazii. Projděte se starověkým Egyptem, Skotskem Williama Wallace, Jeruzalémem v dobách Ježíše Krista či Hitlerovým imaginárním superměstem…

21.0022.00 Tajemství světových muzeí II (2)

Oceňovaná dokumentární řada se vrací s honbou za nejpodivuhodnějšími muzejními sbírkami a tajemstvími, která se v nich ukrývají. Jaké nečekané zařízení používala Kateřina Veliká ke zlepšení svého milostného života? Proč Alexandr Veliký preferoval při volbě brnění plátno před bronzem? A jakým způsobem se sokolnictví habsburských císařů promítlo do základů moderní vědy? Díky této skvělé sérii můžete procestovat nejslavnější muzea a galerie světa a odhalit podivné, úchvatné a fascinující příběhy spojené jak s proslulými, tak obskurními kusy z jejich sbírek. Navštívíme Londýn, Istanbul, Berlín, New York, Vídeň i Mexico City; tam všude nás čekají překvapivá zjištění o věcech, které už zdánlivě dobře známe, i o těch, které jsme až dosud nikdy nespatřili.

 

Nové schéma

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama