Nejpodivnější etnika světa: lid Bisu poznáte dnes na ZOOMu

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je úterý na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Lid Bisu

Úterky jsou na ZOOMu tradičně věnovnány dvěma velkým tématům: dobrodružstvím na cestách a poznávání historie. To znamená, že můžete sledovat pořady na téma Cestovatelé a dobrodruzi a Po stopách historie. V každém uvidíte dvě novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Blok Cestovatelé a dobrodruzi:

17.50–18.50 Rituály světa (1)

Společně s anglikánským knězem Peterem Owenem Jonesem se vydáme poznat starodávné i nové rituály, které různé lidské komunity a společnosti vyznávají. Při jeho první cestě po Austrálii a části Asie se podíváme na ostrov Sulawesi, kde uvidíme tančit oboupohlavní lidi, kteří se zde nazývají Bisu. Jejich tanec a pobodání svého vlastního těla jsou v této části Asie pověstné. V oblasti Tana Toraja na stejném ostrově se pak Peter seznámí s prastarým rituálem, kdy mrtvý zůstává velmi dlouho v domě své rodiny a lidé se k němu chovají jako k živému. Následně musí Peter dát rodině, která pořádá pohřeb, obětní dar, zvíře, aby se mohl pohřbu zúčastnit.

Součástí tohoto pohřbu je i velmi krvavý akt obětování živého zvířete. Po tomto zážitku Peter odjíždí do Manily, kde zažije dožínky. Jejich součástí je průvod posvátného býka v davu lidí. Nedaleko Manily je malé městečko Obando, kde Peter na vlastní oči uvidí zdejší tanec plodnosti, který se tančí přímo v místním křesťanském kostele. Na vzdáleném ostrově Tanna v Oceánii pak navštíví obřady novodobého proroka Freda. Jeho obřady vycházejí z prastarých lidojedských obřadů, při kterých se jedly malé děti. Naštěstí dnes se děti mezi vesnicemi jen „humánně“ vyměňují a jedí se mrtví vepři. Peter je díky špatnému počasí ušetřen rituálu přijetí, při kterém by musel pít nápoj Kawa, který je vyroben z lidských slin. Peter se pak přesune na vedlejší ostrůvek, kde u vesnice Lama-Kara zažije uctění mesiáše Johna Frama. Údajně byl Frame americký voják za druhé světové války. Po těchto zážitcích se Peter přesouvá do civilizované Austrálie. Zde, v divočině, se s místními domorodci zúčastní obřadu vykuřování malých dětí.

 

18.5520.00 Pěšky napříč světem (7)

Pravou krásu světa poznáte pouze tehdy, vydáte-li se jako dávní cestovatelé v historii nehostinnou krajinou pěšky. Aljaška, Nový Zéland, Velká čínská zeď a další místa, jak je neznáte… Americký dokumentární seriál (2007)

 

Blok Po stopách historie

20.0021.00 Starodávné megastavby I (1)

Katedrála v Chartres stojí již 800 let jako důkaz středověkého stavitelství. Ukazuje světu, co mohla dokázat gotická architektura. Ale za touto stavbou leží stín lidských selhání, faleš, zkáza a násilí. Zbraně mocenského zápasu mezi evropskou aristokracií a mocnou katolickou církví. V červnu 1194 bouře pustoší město Chartres a blesk udeří do katedrály jednoho z nejvýznamnějších chrámů křesťanského světa. Požár pohltí její střechu a rozšíří se na okolní domy. Z města jsou jen trosky. Největší ztrátou je však posvátný poklad, který byl v katedrále uchováván – tunika panny Marie. Lidé věřili, že ji měla na sobě při porodu Ježíše. Báli se, že to byl Boží trest, a požádali o radu církev. Chartreský biskup Reno je uklidňuje.

Oheň byl znamením od panny Marie, že touží po velkolepějším kostelu, a slibuje, že ji vystaví znovu a bude nejvyšší, jaká kdy byla postavena. Za jeho ambiciózním plánem však stojí i něco jiného. Francie je uprostřed sporů mezi aristokracií a katolickou církví. Nová katedrála posílí vliv církve v oblasti. Výběr architekta nebo stavitele je velmi důležitý úkol a mohl by trvat roky. Přihlásí se architekt, který tvrdí, že novou katedrálu dokáže postavit. Dnes je jeho jméno zahaleno tajemstvím. Je však zřejmé, že to byl někdo, kdo měl zkušenosti. Reno chce, aby jeho katedrála byla průlomová. Původní obdélníkový půdorys chce změnit na kříž tak velký, aby jej viděl i Bůh z nebes. Pro středověké stavitelství byly klíčové kruh, čtverec a trojúhelník. Každý prvek stavby je odvozen z těchto 3 tvarů. Katedrála měla být obrazem vesmírného řádu a otevřít pohled do nebe. Měla být mostem mezi tímto a budoucím světem.

21.0022.00 Tajemství římské hrobky

Na jaře roku 2006 byla v jihovýchodní části Říma objevena hrobka s kosterními pozůstatky asi tisíce lidí. Italsko-francouzský tým vědců podrobil tento jedinečný nález systematickému bádání... Americký dokument (2008)

 

Nové schéma

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama