Nejlepší fotografie roku! Podívejte se na snímky, které ukazují pravdivě náš svět

Popatnácté se výstava novinářských fotografií World Press Photo vrací do Prahy!
World Press Photo 2015 - Obrázek 11

Celkem 145 vítězných fotografií oceněných mezinárodní porotou vedenou obrazovou editorkou časopisu The New York Times Michele McNallyovou budou moci návštěvníci zhlédnout ve výstavních prostorách pražského Karolina od 11. září. I v letošním roce soubor WPP doplní dvanáct fotografií vítěze Ceny Prahy, kterou stejně jako v minulém roce vybral 1. místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka. Stal se jím turecký fotograf Bülent Kilic.

Novinkou letošního ročníku je kategorie dlohodobých projektů, která se poprvé v historii nevěnuje pouze událostem předešlého roku. Každý autor musel do soutěže zaslat sérii snímků pořízených během posledních tří let. Proto mohly vzniknout vítězné exklusivní série. Vítězkou se stala americká fotografka Darcy Padilly s příběhem americké rodiny z okraje splečnosti. Polský autor Kacper Kowalski se prezentoval dlouhodobým projektem fotografií země “svrchu”. Fotografie vznikly spojením jeho dvou vášní – letání a fotografování. Pohled na čínskou společnost, který se za hranice dostane zcela vyjímečně, tak by se dala charatkterizovat poslední oceněná série Číňana Lu Guanga. 

 

Absolutním vítězem se stal dánský fotograf Mads Nissen se snímkem homosexuálního páru z ruského Petrohradu. “Vítězný obrázek musí být estetický, musí mít vliv a musí mít potenciál stát se kultovním. Fotografie Madse je přesně taková,” řekla o vítězné fotografie předsedkyně poroty McNallyová. Jako vždy soubor snímků reflektuje události minulého roku. Mezi jinými tématy vyčnívají události ukrajinské krize, protesty v tureckém Istanbulu, konflikt v Gaze či smrtící epidemie eboly v Africe. Povedené jsou letos vybrané snímky z přírody, které upozorňují na komplikovaný vztah člověka k přírodě a zvířatům.

Dvanáct snímků vítěze Ceny Prahy Bülenta Kilice je průřezem jeho poslední práce, přesto z nich vyčnívají snímky, které předznamenávají současnou krizi Evropy a vlnu migrantů. “Chci poblahopřát vítězi, panu Bülentu Kiliçovi z Turecka. Vím, že jako fotograf pracoval v různých částech světa, také na Ukrajině. Mě ale nejvíce zaujala jeho práce v Sýrii. Vítězná fotografie výbuchu v Kobani je autentickým svědectvím, silnějším než sáhodlouhé reportáže o událostech ze severní Sýrie. V tom právě vidím přednost, důležitost a sílu fotografií,“ říká místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka, který fotografii vybral.

Proč je WPP tak významná výstava?

V Praze se výstava poprvé uskutečnila v roce 1990 díky velkému přispění tehdejšího primátora a fotografa Jaroslava Kořána. „World Press Photo se v Praze koná úctyhodných 25 let a já jsem rád, že mohu být součástí této skvělé prezentace,” dodává Sobotka, který nad výstavou převzal záštitu již po patnácté.

Každým rokem je o soutěž World Press Photo ze strany profesionálních novinářů obrovský zájem. V roce 2015 se do soutěže přihlásilo celkem 5 692 fotografů ze 131 zemí světa. Společně předložili porotě 97 912 snímků. Mezinárodní porota ocenila v osmi kategoriích celkem 41 autorů ze 17 zemí světa. V letošním ročníku bohužel neuspěl žádný český autor. Výstava byla slavnostně otevřena 18. dubna v amsterodamském kostele Nieuwe Kerk a do konce roku ji mohou vidět návštěvníci ve více jak stovce měst 45 zemí světa.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama