Nejdivnější lidské mutace: Jak vznikly žena se čtyřmi ňadry a dívka s ocasem?

Genetická mapa našeho těla má občas nějakou tu kaňku...
Žena s více ňadry v remaku filmu Total Recall

Čím dál více se ukazuje, jak komplikovanou záležitostí je lidská DNA. V našem genetickém kódu je uloženo vše, čím si člověk během evoluce prošel – pravděpodobně genetické vzpomínky na období, kdy ještě člověkem vůbec nebyl. A občas tenhle starý kód přepíše novější údaje, přičemž výsledkem jsou podivné atavismy, které oprávněně působí velmi „zvířecím dojmem.“

Ocas je u lidí častější, než si myslíte!

Jednou z nejčastějších odchylek, které se u lidí projevují, jsou ocasy. Největší vědecká studie, která je studovala, zkoumala 33 případů ocasů a pseudoocasů. Zatímco ty druhé se pohybovat nemohou, některé lidské ocasy se pohybují a dokonce se dají vůlí ovládat. Nevěříte? Podívejte se na následující video, ale varujeme vás, ty záběry jsou docela znepokojivé:

 

Muž vrtí ocáskem

Tyto ocasy bývají různě dlouhé, průměrně 13 centimetrů, ale často dokonce výrazně větší. Za typický příklad se považuje indický chlapec Chandre Oram, který žil s ocasem, jenž měřil skoro půl metru! V jeho domovině ho považovali za posvátného a dokonce ho oficiálně pasovali na inkarnaci opičího božstva Hanumana. Mladík toho dokázal skvěle využívat: naučil se lézt po stromech, jedl banány a docela pěkně se tak uživil jako živoucí božstvo…

Ocasy, které se takto objeví, jsou pozůstatkem období, které jsme zažili všichni – ocas měl v době vývoje v děloze každý z nás. Zatímco drtivé většině lidi zmizel, kvůli mutaci u několika málo osob zůstal i v období dospělosti…

Indický chlapec s ocáskem Foto:

Žena se čtyřmi prsy

V době před vánočními svátky prosvištěla bulvárními médii zpráva o ženě, která má tři prsy. Velmi rychle se ukázalo, že jde o podvod, ale na to už pak upozornil jen málokdo. Jenže ženy i muži s větším počtem prsů opravdu existují, jen se o nich moc nemluví.

O tom, že tento fenomén existoval již v pradávné minulosti, svědčí sochy ženských božstev plodnosti – ta mají prsů opravdu pořádné množství, často tak bývala zobrazována například Artemis v dnešním Turecku. Samozřejmě šlo o nadsázku, ale sochy dokazují, že lidé takové příklady znali. S příchodem křesťanství se vše změnilo – z uctívaných se staly pronásledované. Více prsů nebo bradavek (což je jiný lékařský fenomén) se změnilo na symbol čarodějnice nebo Satana a takoví lidé pak čelili především pronásledování.

Případ ženy se čtyřmi ňadry Foto:

 

Podle současných lékařských studií se taková anomálie objevuje asi u 0,22 procent lidí – je tedy poměrně častá. Zajímavé také je, že nejméně často je mezi dětmi bílých Evropanů. Nejčastěji se na těle další prsa nacházejí pod primárními prsy, kopírují tak „přirozenou“ podobu, obvyklou u většiny savců. Ti mají vzhledem k většímu počtu mláďat ve vrhu často mléčných žláz více, aby zajistili mléko pro všechny potomky. Existují však také bizarní případy lidí, u nichž se další sada prsů objevila na zádech, obličeji nebo krku.

Tyto prsy bývají někdy i plně funkční, jak ukazuje případ Francouzky Therese Ventre z Marseilles. Tato žena žijící v první polovině devatenáctého století, měla další prs na levém stehně. Když otěhotněla, prs začal normálně produkovat mléko a žena z něj kojila své dítě…

Kojící žena se třemi ňadry Foto:

 

Muž se srdcem ještěra

Tento případ je sice zcela ojedinělý, ale právě proto ukazuje, co všechno je v lidském těle možné. Američtí lékaři Ishmeet Walia a Harvinder S. Arora popsali ve zprávě pro americký ústav národního zdraví případ 59letého muže, kterému diagnostikovali neobvyklý problém. Muž si stěžoval na problémy se srdcem – a při prohlídce mu chirurgové místo lidského srdce našli jiný orgán – téměř plně vyvinuté srdce plaza.

Podle lékařů je to vysvětlitelné podobně jako u ocasu. Jde o relikt z dob vývoje v děloze; všichni lidé procházejí etapou, kdy je srdce „rybí“ – v této podobě vlastně u embrya vzniká. Později se mění na „plazí“ – a pacientovi to tak zůstalo. Překvapivé je, že bez větších problémů muž žil celých 59 let, na obtíže si začal stěžovat teprve po padesátce… Studii najdete ZDE.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama