Může vás zabít mince hozená z mrakodrapu? Dokument na ZOOMu na to přijde!

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je neděle na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Times Square

Aby byl ZOOM ještě lepší a aby vás dokumenty ještě víc bavily, připravili jsme na ZOOMu od května nové programové schéma. Také neděle v něm bude tvořena dvěma programovými bloky.

Můžete se těšit na dokumenty z bloků nazvaných Zázraky vědy a techniky a Ztracený svět dinosaurů. V každém bloku uvidíte vždy dvě zajímavé novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Zázraky vědy a techniky

17.45 Proč se co děje (5,6)

Pracovní náplní Grega Foota je vysvětlovat divákům, proč se co děje, a ověřovat mýty a pověry.

První dnešní díl začíná prověřením městského mýtu: Pokud na někoho hodíte minci z mrakodrapu, můžete ho prý zabít. Greg na sebe dokonce nechal vystřelit ze speciální vzduchovky, ale ani tak mu mince nic neudělala. Tvrzení tedy není pravdivé. V další části pořadu Greg zjistí, zda jde stvořit hvězdu. Provede pokus se správnými chemikáliemi a napodobí reakci při vzniku hvězdy.

Hvězdu jde „upéct“ v mikrovlnce, ale diváci by to neměli zkoušet. Ve třetí části pořadu chce Greg zjistit, zda klení pomáhá při zahánění bolesti. Nechá se praštit kladivem do prstu a vyzkouší, zda mu nadávky pomáhají. Konstatuje, že při nadávání netrvala bolest tak dlouho, ale je mu jasné, že jde o velmi subjektivní poznatek. Proto shromáždí skupinu lidí a přinutí je, aby vložili ruku do vědra s ledovou vodou. Musí ji tam držet, dokud to vydrží. Při pokusu se prokáže, že klení pomáhá. Nadávky mohou snížit bolest…

V dalším díle Grega zajímá, zda může zemřít na zlomené srdce. Patolog mu potvrdí, že by opravdu mohl. Pak Grega zajímá další způsob smrti – utonutí v tekutém písku. Lze z něj uniknout? Musí si to vyzkoušet na vlastní kůži. Nejprve použije figurínu. Z tekutého písku ji dostane pouze náklaďák. Pak vleze do písku sám. Skoro se mu podaří uniknout, ale v závěru stejně potřebuje pomoc.

Proč je ve vysokých výškách zima, i když by tam mělo být teplo? Doktor vysvětlí, že blíž k povrchu Země je vzduch více stlačený, a tak je teplejší. Čím výš stoupáme, tím méně stlačený vzduch je, a proto je chladnější.

Následně zjistíme, co to vlastně je černá díra a zda po jídle z rychlého občerstvení ztloustneme. Greg vysvětlí, co je to kalorie…

18.55 Úžasná tajemství vědy (7)

Exoskeletony, mechanické obleky, které zvyšují lidské schopnosti, jsou žhavým tématem dneška. Uvidíme je v akci, otestujeme tyto futuristické stroje a oddělíme vědu od fikce.

V Berkeley byl otestován první univerzální lidský zátěžový nosič, který dostal jméno HULC. Jeho vynálezci říkají, že s jeho pomocí dokáže člověk nosit po dlouhý čas těžká břemena jen s minimálním úsilím. Tak si to vyzkoušíme. Na jedné straně špičkový vytrvalostní sportovec a na druhé vědec bez výrazné fyzické kondice, ale oblečený do speciálního přístroje. Od počátku je jasné, kdo bude vítěz. Vítězí HULC. Projekt je tak slibný, že ho koupila i společnost, která ho testuje na vojácích.


Ztracený svět dinosaurů

20.00: Jurské bojiště (7)

Napadlo vás někdy, jaká to musela být úžasná podívaná, když se střetli dva obří dinosauři a svedli boj na život a na smrt? Tým vědců provedl důkladné analýzy fosilních pozůstatků a na jejich základě vytvořil počítačové rekonstrukce prehistorických bitek. Ve virtuálním ringu se utkají největší a nejsilnější borci, jací kdy kráčeli po naší planetě… Americký dokumentární seriál (2008)


21.00 Na pokraji vymření (4)

Počet ledních medvědů klesá. Čím dál častěji se objevují na nečekaných místech. Dokonce i na Islandu. Zde se medvědi normálně nevyskytují, přesto se sem jeden zatoulal. Nevěděli, co si s ním počít. Kvůli obavám ho zastřelili, jenže to vzbudilo pohoršení. Proč ale medvědi plavou stovky kilometrů na Island? Pravděpodobně za to může větší tání ledů. Kvůli podnebí ztrácejí své přirozené prostředí. Jsou ve vodě – a najednou nemají kam vylézt.

Profesor kanadské univerzity odmítá názor, že za jejich vymírání může tání. Na Islandu se však objevil další medvěd. Tentokrát ho nezastřelili. Uspali ho a převezli do vědeckého ústavu. Zde odborníci zjistili, že oba medvědi plavali tak dlouho, až jim třením vypadaly chlupy na končetinách. Zoolog odhadl jejich věk ze vzorků zubů. Šlo o starší jedince. Důvodem tedy může být, že byli vyhnáni mladšími. Medvědi jsou totiž samotáři a často dochází ke vzájemným útokům. Když se jejich teritorium zmenšuje, narážejí na sebe mnohem častěji.

 

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama