Mravenci ve válce. Poznáte je ve středu na ZOOMu!

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je středa na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Mravenci ve válce

Aby byl ZOOM ještě zajímavější a aby vás dokumenty ještě víc bavily, připravili jsme na ZOOMu od května nové programové schéma. Středa v něm bude věnována dvěma programovým blokům.

Můžete se těšit na úplně nový programový blok Zločin pod lupou a pak na oblíbenou Fascinující přírodu. V každém bloku uvidíte dvě novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Blok Zločin pod lupou:

17.50 Zrozeni k zabíjení? I (5)

Jeffrey Dahmer je typickým příkladem moderního masového vraha, který je nechvalně známý zohavováním, nekrofilií a kanibalismem. Během 13 let zabil 17 mužů. Vyrostl v městečku Bath v Ohiu, jeho otec byl chemik, matka trpěla depresemi a rodinu zanedbávala. Kvůli neshodám rodičů byl osamělý a při potulování po okolí sbíral mrtvá zvířata, která pitval. Během dospívání si uvědomil, že se mu líbí muži, ve škole byl šikanován, stal se z něj podivín, který často popíjel. Měl jenom pár kamarádů, kteří pozorovali jeho zvláštní chování – na rybách např. rozsekal ulovenou malou rybku a fascinovala ho zpráva v novinách o mrtvém motorkáři. Jeho příběh uvidíte na ZOOMu.

18.55 MacIntyre: Nejdrsnější města světa (7)

Slavný investigativní reportér Donal MacIntyre zasvětí diváky do nebezpečí číhajících v podsvětí měst, která patří k turisticky nejnavštěvovanějším na světě. V Paříži hrozí rasové nepokoje, v Istanbulu se obchoduje s drogami, v Mexico City dochází k únosům. A jaké nebezpečí se skrývá v Praze?


Blok Fascinující příroda

20.00 Království rostlin (3)

Pouštní rostliny se úžasně adaptovaly na přežití v drsných podmínkách. V létě jeden z kaktusů téměř zvadne – roste v Mexiku, kde polední teploty dosahují až 50 stupňů. Jednou za rok v noci vykvete nádhernými květy – jejich vůně přiláká všechny možné tvory, které kaktus opylují. Množství kaktusů je opylováno netopýry. Netopýři migrují za účelem rozmnožování a plození mláďat a po cestě opylují kaktusy a přenášejí jejich semena ve svém trusu.

Pouštní rostlina vraneček dokáže omezit růst a existenci, pokud je extrémní sucho – jako většina pouštních rostlin.

V mnoha oblastech musejí rostliny přečkat měsíce, někdy i roky sucha. Kaktusy mají úžasně vyvinutou schopnost přežít – jeden je např. z Chile, kde nikdy neprší. Shromažďuje v sobě ranní rosu, takže nepotřebuje déšť. Plosfeldia z Argentiny je jediná rostlina, která vydrží měsíce úplně vysušená – při troše vody zase ožije a vykvete. Takové rostliny jsou schopné extrémně zpomalit svůj metabolismus.

 

21.00 Nelítostné války hmyzu I (5)

V říši hmyzu probíhají boje každou chvíli. Jak to ale dopadne, když se střetne kolonie mravenců krejčíků s vosíky? Mravenci krejčíci dokážou skvěle spolupracovat a žijí v koloniích, které dosahují až půl milionu jedinců. Mohou se pyšnit silnými kusadly. Zároveň vosíci žijí též v početných koloniích. Mají kusadla a navíc žihadlo, které mohou na rozdíl od včel použít opakovaně. Když přijde bouře, která ulomí větev, tedy domov mravenců, a pošle ji přímo do hnízda vosíků, vosíci ihned vylučují varovné feromony pro ostatní. Mravenci se spolčují do skupinek, které zneškodňují vosíky. Pak se ale vosíci dostanou na větev, začnou mravencům ničit domov a odnášet jim larvy. To je pro mravence signál, aby rychle ustoupili.

Nové schéma

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

 

Po jakých mužích ženy nejvíc touží? Známe odpověď

Po jakých mužích ženy nejvíc touží? Známe odpověď

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama