„Mladí netouží po sexu,“ ukázala americká studie

Nemít sexuálního partnera je cool. Víme, jak se mění sexuální apetýt mezi generacemi.
no sex

Ta tam jsou léta hippies a volné lásky. Výzkum provedený ve Spojených státech ukázal prudký nárůst mladých lidí bez sexuálního partnera. „Ať se v mládí vydovádí,“ zní fráze používaná generací současných babiček. Mládí a sex jdou podle obecných představ k sobě stejně dobře, jako rum a mojito. Jenže výzkum provedený ve Spojených státech ukázal, že sex přestává být pro mládež atraktivní a zájem o něj v generaci současných dvacátníků prudce klesá.

Podíl mladých lidí ve věku mezi 20 a 24 lety, kteří uvedli, že žijí bez jakéhokoli sexuální partnera se prudce zvýšil. V průzkumu, kterého se zúčastnilo téměř 27 000 respondentů, přiznalo sexuální abstinenci plných 15% lidí narozených v 90tých létech. V roce 1960 to bylo pouhých 6% dotázaných. To znamená, že sexuální abstinence vzrostla více než dvojnásobně.

Článek

4 % žen v USA jsou právě teď těhotné. Foto:

Aplikace pro těhotné: podle vědců jde o podvod založený na důvěře a hlouposti!

Většina těhotenských aplikací nestojí na vědě, varuje studie

 

Na studii publikované v odborném magazínu Archives of Sexual Behavior pracovali vědci tří amerických univerzit. Jejím základem se stala analýza dat získaná z celostátní databáze General Social Survey. V ní se shromažďují informace týkající se sexuálního chování americké dospělé populace. Sběr dat probíhá v podstatě každoročně už od roku 1989. Analýza odpovědí poukazuje na celou řadu zajímavých souvislostí. Posun směrem k abstinenci byl nejzřetelnější u bílé části populace, která se nevydala na vysokoškolská studia. Stejně tak se sexuálních radovánek zdrželi ti, kdož uvedli, že pravidelně navštěvují bohoslužby. Tento prvek může souviset se slibem čistoty a cudnosti. Nejpřekvapivějším výsledkem se stal potvrzený fakt poklesu sexuální aktivity mládeže, která je v přímém rozporu se všeobecným míněním o uvolněných mravech. „V souladu s populární představou se očekávalo, že aplikace umožňující společenský kontakt naopak povedou k rychlejšímu seznámení a následnému fyzickému setkání. Toto však nijak nepodporuje dlouhodobé vztahy a to co vidíme, je výsledek. Současníci se zavazují mnohem méně, než předchozí generace,“ komentuje to Ryne Sherman z Florida Atlantic Univerzity.

Důvodů, proč k poklesu došlo, může být celá řada. Od faktu, že k fyzickému kontaktu díky počítačovým aplikacím (lidé sedí doma a chatují) dochází méně častěji, přes snadný přístup k pornografii až po širokou nabídku jiných aktivit kladoucí nárok na volný čas mladých. Ovšem ve hře může být i zkreslení výzkumu. „Mladí lidé v roce 1950 na otázku týkající se jejich sexuálního života, mohli za sex považovat i sex orální, zatímco dnes by mohli říci: Kdepak, to se nepočítá, vždyť jsme vlastně pohlavní styk neměli,“ nabízí Ryne Sherman další z možných vysvětlení.

Pokles těchto aktivit zaznamenali i v britském království. „Ve Velké Británii dramaticky pokleslo množství těhotenství u mladistvých, což může být způsobeno jak snížením sexuální aktivity, tak lepším vzdělání v oblasti sexuálního zdraví a přístupu k antikoncepčním službám. Stejně tak mohou být ve hře vysoké náklady na bydlení a pokles spotřeby alkoholu u mladších věkových skupin,“ potvrzuje výsledky americké studie Clare Murphy, ředitel vnějších vztahů the British Pregnancy Advisory Service.

Autoři tvrdí, že výsledek studie vypovídá o změně sexuálního chování mezi generacemi, jejíž součástí je i mnohem větší tolerance k předmanželskému sexu. Studie ale asi zažitý stereotyp o bouřlivém mládí nevyvrátí.

Text: Topi Pigula

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama