Mistr přežití stráví tři měsíce v divočině. Pondělní večer na ZOOMU bude úžasný!

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to bude pondělí na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Ed Wardle

Jako každé pondělí jsme pro vás na ZOOMu připravili čtyři dokumentární premiéry. Můžete se těšit na ty nejzajímavější filmy, které vám o světě prozradí, co jste zatím ani netušili!

Můžete se těšit na pořady z tematických bloků Volání divočiny a Největší katastrofy. V každém z nich uvidíte dvě novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Blok Volání divočiny

17.55 Sám v divočině (3)

Vracíme se do kanadského Yukonu, kde se filmař Ed Wardle snaží přežít tři měsíce jen se základním vybavením. Už patnáct dní je odkázán pouze na sebe, čelí samotě, hladu a neustálé hrozbě návštěvy medvědů. Šestnáctý den jen zírá do kamery a líčí své myšlenky a pocity. Zvažuje ukončení výpravy, ale slabost ho brzy přejde. Rychle mizí zásoby rýže a vloček. Čekal, že je tu více zvířat k ulovení. Králíci se do pastí ale nechytají a ani při rybaření se mu nedaří.

Rozhodne se přesunout někam, kde by mohla být situace lepší. Dvacátý den zabalí a vyrazí k jezeru a řece, kde snad budou lososi. Nachází stopy, ale s medvědem se naštěstí nesetká. Jde přes pustinu, přesun potrvá několik dní. V náročném terénu ujde osm kilometrů za den a půl, spí bez elektrického ohradníku, který by ho chránil před medvědy. Když se dostane k jezeru, musí ho ještě obejít, což je dalších asi osm kilometrů. Alespoň že se mu podaří ulovit rybu. Třiadvacátý den básní o jídle...

18.55 Lovci krajt I (5)

Ve floridském parku Everglades žije na deset tisíc krajt tmavých. Protože nemají žádného přirozeného nepřítele, představují pro tamní ekosystém hrozbu. Lovci krajt se vydávají na záchrannou misi… Americký dokumentární seriál (2010)

 

Blok Největší katastrofy

20.0021.00 Katastrofální dovolené I (11)

V Houstonu probíhá festival rodea. Přímo v aréně hraje oblíbená skupina. Po skončení jsou zvířata odváděna do stájí, ale jeden temperamentní býk se vyleká a probourá se z ohrady. Vyrazí mezi lidi, porazí dívku a přeběhne přes ni. Pronásleduje muže, který se zachrání skokem přes plot. Policista se pokusí zvíře omráčit elektrickým výbojem, ale býk nereaguje. Nakonec přijedou kovbojové na koních a zuřivce zkrotí. Podupaná dívka přežije.

Jedna z nejlepších lyžařek světa Darian Boyleová jela s kamarádem lyžovat. Rozhodli se sjet skalnatý a stromy porostlý sráz, který pravděpodobně ještě nikdo nikdy nepokořil. Darian se rozjede. Lyže se jí zachytí mezi kameny, noha vytrhne z vázání. Udělá několik kotrmelců a spadne ze sedmimetrové skály. Zůstane bezvládně ležet a přivolaní záchranáři diagnostikují zlomenou krční páteř...

21.0522.00 Přírodní pohromy (2)

Dne 15. června 1991 došlo na Filipínách k jedné z nejničivějších přírodních katastrof všech dob, k erupci sopky Pinatubo.

Po celých pět století byla nečinná, na úpatí bezstarostně žily statisíce lidí. Pro starobylý národ Aetů je hora posvátná, věří, že v kráteru žije Bůh. Druhého dubna 1991 přichází první varování. Dojde k sérii malých výbuchů, z kráteru se začne valit dým a v noci ozáří oblohu rudé světlo. Svědky přírodního úkazu jsou pouze Aetové, lidé v nížinách žádné změny nezaznamenají. Aetové se vydávají do osmdesát kilometrů vzdálené Manily, aby oznámili úřadům hrozící nebezpečí. Seismologové Pinatubo nemonitorují, nevidí důvod. Přesto se rozhodnou situaci prověřit. V následujících čtyřiadvaceti hodinách naměří seismografy více než dvě stě otřesů. Je jisté, že se Pinatubo probouzí k životu. Nebezpečí hrozí nejen dvaceti tisícům Aetů, ale i obyvatelům v nížinách. Na úpatí sopky se nachází americká vojenská základna Clark, ve které žije šestnáct tisíc vojáků a další tisíce členů jejich rodin. Filipínští seismologové stojí před těžkým rozhodnutím. Musejí vypočítat, kdy sopka vybuchne, a zajistit, aby byla včas vyhlášena evakuace zhruba milionu lidí.

Nové schéma

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama