Kouzlo kimona: na ZOOMu dnes odhalíte jeho podstatu!

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je sobota na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Žena v kimonu

Aby byl ZOOM ještě lepší a aby vás dokumenty ještě víc bavily, připravili jsme na ZOOMu od května nové programové schéma. Také soboty v něm budou tvořené dvěma programovými bloky.

Můžete se těšit na dokumenty z bloků nazvaných Odkaz dávných civilizací a Úchvatná říše zvířat. V každém bloku uvidíte vždy dvě zajímavé novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Odkaz dávných civilizací

17.50 Poslední Azték (1/2)

Aztékové vybudovali na území dnešního Mexika obrovskou říši, jejíž hlavní město Tenochtitlan mělo přes 250 000 obyvatel. Právě sem se ale vydali Španělé, toužící po bohatství. Před sebou měli šestiměsíční náročnou cestu, na které se setkali s nevídanými věcmi… Britský dokument (2006)


18.55 Kimono

Japonské Kjóto je známé jako hlavní město kimona. Před tisíciletími se zde zrodila kultura gejš. Jejich kimona, to je něco zcela výjimečného. Jinak se vážou, jinak nosí, mají více vrstev a jsou o hodně složitější než ostatní. Oblékání trvá i hodinu. Každá gejša musí studovat hru na tradiční hudební nástroje, písně, literaturu a vybranou konverzaci. Ale právě výběr kimona a umění nosit ho je tou nejdůležitější dovedností.

Každé kimono je jedinečné. Vyrábí se z jemného hedvábí a je ručně malované. Nejdříve se připraví hedvábná vlákna a obarví se. Následují bahnitá lázeň a tkaní. Žádné stroje, žádná moderní technika. Vše je ekologické. Dvanáct metrů látky se rozstříhá na čtyři kusy, které se sešijí. Díky rovnému střihu vyhovuje tento oděv všem velikostem, a tak se kimona předávají z generace na generaci. Koncem 15. století si kimono oblíbili samurajští bojovníci. Zdůrazňovalo jejich oddanost veliteli a na bojišti bylo velmi praktické. Díky volnému střihu se totiž mohli bojovníci mrštně pohybovat, což bylo velmi důležité…

Úchvatná říše zvířat

20.00 Úžasná mláďata III (3)

Na hranicích Keni a Tanzanie se rozkládá rezervace Mara Triangle. Jedna z jejích plání je oázou, kterou vyhledávají zvířecí matky s mláďaty. Roste na ní tráva a je obklopena vyprahlou savanou. Na jaře tudy procházejí stáda pakoňů. Ve volných stádech tu žijí gazely Thompsonovy, které v období sucha nemigrují. Jsou to po gepardech nejrychlejší běžci savany, dokážou vyvinout rychlost až 80 km/hod. Rodí mláďata dvakrát ročně, což zaručuje přežití druhu. Mláďata se musejí co nejrychleji postavit na nohy. Jejich hlavním znakem je nenápadnost, protože jim hrozí nebezpečí od predátorů. Žijí tu hyena, gepard, šakal a pes ušatý.

Šakalí páry si na obranu proti predátorům hloubí nory s únikovými cestami. Samec a samice se dělí o povinnosti a chodí spolu lovit, zatímco mláďata se drží v noře, později v jejím okolí. V prvním roce života uloví dravci šedesát procent všech mláďat…

 

21:45 Krásy divokého severu (3)

Pro severské země je charakteristická krutá zima. Jakmile přijde jaro, příroda se probudí k životu. Během teplejších měsíců se zvířata – zejména mláďata – musejí připravit na další zimu.

V lesích severního Finska se potuluje samice medvěda hnědého. Není sama, následují ji tři mláďata. Učí je, jakou potravu les nabízí. Před zimou mláďata opustí, takže už musejí vědět, jak se o sebe postarat. Vtom se opodál objeví dospělý medvěd. Samci jsou samotáři a pro mláďata představují nebezpečí. Nehrozí jim pouze v případě, že se medvěd domnívá, že je jejich otcem. Samice se s mláďaty vzdálí. Na Islandu též přichází jaro…

 

Celé dokumenty z Prima ZOOM si přehrajte zdarma ZDE »

 

Nové schéma

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama