Kdo vydělal na rozšíření EU? Studie praví, že Rakousko

Původně zněly Evropou obavy o pracovní místa. Dnes je Rakousko za rozšíření EU o státy východní Evropy vděčné.
dolary aneb money make money

Rozšíření Evropské unie o deset zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy v letech 2004 a 2007, k nimž patřilo i Česko, se Rakousku v hospodářské i sociální oblasti vyplatilo. Vyplývá to ze studie, kterou dnes ve Vídni představila Rakouská akademie věd. Většina migrantů z těchto zemí nemá podle studie problémy s integrací do společnosti, a zůstávají tak "neviditelní".

Návrh měsíční základny

Evropská unie chce mít na Měsíci vesničku. Do roku 2030!

K úspěšné integraci podle studie přispívá i kulturní blízkost a poměrně vysoká ochota Rakušanů přijmout obyvatele těchto zemí mezi sebe, což údajně plyne z dlouhé společné historie. Valná většina příchozích přitom dokázala najít v Rakousku práci. To dál usnadňuje jejich integraci. Nejčastěji imigranti z nových členských zemí EU pracují v pečovatelských profesích. Zaměstnaných je jich v nich více než 50 000 lidí z nových členských zemí EU.

Na rozdíl od Rakouska například v Nizozemsku, kde výzkumníci zároveň vypracovali podobnou studii, místní nepočítají s tím, že by přistěhovalci z východní Evropy zůstali v zemi nastálo, a neusilují tak o jejich hlubší integraci.

Takhle si představuje svůj dron budoucnosti Čína. Jak bude vypadat ten evropský?

Evropská unie chce mít vlastní vojenský dron – schopný nést zbraně

Na počátku letošního roku žilo v Rakousku 366 000 přistěhovalců z deseti středoevropských a východoevropských zemí, které do EU vstoupili v roce 2004 a 2007, tedy z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, tří pobaltských států, Slovinska, Rumunska a Bulharska. Největší část z nich tvořili Rumuni, Poláci a Maďaři. Například přistěhovalců z Německa žilo ve stejném okamžiku v Rakousku 220 000.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama