Kdo opravdu vyzbrojuje Islámský stát? Původ zbraní je nečekaný!

Nebezpečí ze strany Islámského státu dennodenně plní stránky novin a je stálicí večerního zpravodajství. Kde ale berou islamisté zbraně, kterými podporují svou „svatou válku“? Mimo jiné i od svých nepřátel.
Do jakých rukou se dostaly zbraně západních zbrojovek?

„Pětačtyřicet let vzájemné nenávisti mezi Východem a Západem vytvořilo největší zásoby zbraní v dějinách. Sověti měli zbraně ze samotného pekla,“ říká Nicolas Cage alias Yuri Orlov ve filmu Obchodník se smrtí.

Jedná se doslova o prorocká slova, neboť mezi zbraněmi zachycenými v únoru 2015 v syrském městě Kobani je mimo jiné i raketomet RPG-22 vyrobený roku 1985 v Sovětském svazu. Jedna ze zbraní vojáků Varšavské smlouvy, kterých tisíce zbyly po ukončení studené války v (někdy nepříliš pečlivě hlídaných) vojenských skladech. Film natočený podle skutečné postavy obchodníka se zbraněmi dává na otázku „kdo je vyzbrojuje“, zcela jasnou odpověď. Kterýkoli výrobce zbraní.

Můžeme si myslet, že na prodej zbraní platí jiná pravidla než na běžné zboží. Vztahují se na ně restrikce, memoranda a embarga, takže je těžké, aby se dostaly do nepovolaných rukou. Zbraně, stejně jako munice jsou označené tak, aby se dal vystopovat jejich původ. A právě díky označení dnes víme, odkud zbraně bojovníků za právo šaríja, pocházejí. HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) je populární „obrněný osobák“ přezdívaný humvee. Opancéřovaný, dlouhodobě vyvíjený, neustále zdokonalovaný a proto vysoce funkční. Podle Foreign Policy Group jimi za dvanáct let vybavily USA írácké ozbrojené a bezpečnostní složky v počtu 3000 vozidel. Dnes se předpokládá, že většina z nich už jezdí pod černým praporem Islámského státu.

Když radikálové v polovině května dobyli irácké město Ramadi, pomáhal jim v tom mimo jiné i obrněný transportér M113 prokazatelně vyrobený v USA. Podobné to je i s ikonou amerických akčních filmů, útočnou puškou M-16. I ty pocházejí z amerických dílen, dorazily do skladů a rukou irácké milice, ale teď v rukou islamistů zabíjejí kohokoli, kdo zaváhá ve víře v korán. Americké je i obrovské množství munice. Zbraně zdokumentované v Kobani ukazují na vysoký podíl čínských výrobků, ať už jde o útočné pušky CQ 5.56., které připomínají zmiňované americké M-16, nebo některé raketomety. Ovšem svůj podíl mají i pušky belgické a nalezena byla i vysoce přesná rakouská pistole Glock G19.

Ovšem „majstrštykem“ ve výzbroji je přesný protitankový systém řízený MILAN, jejímž výrobcem je nadnárodní konsorcium Euromissile a licenční výroba probíhá ve Velké Británii. Průbojnost pancéřování je 800 mm a dostřel dva kilometry. Přebytek zbraní je v zemích bývalé Jugoslávie, neboť balkánský konflikt je nestihl všechny vyčerpat. Takže není divu, že i ty doputovaly k islamistům. Zmiňme třeba dvě devadesátimilimetrové protitankové střely M79 ‘Osa’ 90 mm HEAT vyrobené roku 1983 v současném Srbsku.

Ani české zbraně se v rukou ISIS neztratí

K dalším balkánským zbraním patří třeba odstřelovačské pušky nebo pistole HS Produkt HS-9. Zkrátka islamisté čerpají z „armádních přebytků“ armád bez rozdílu vyznání. Přesné zbraně západní (evropské i americké) i východní (čínské) provenience zabíjejí „bezvěrce“ bez ohledu na jakákoli embarga. Bylo by zvláštní, kdyby se mezi zbraněmi neobjevily i kousky naší provenience, neboť zejména české pistole mají ve světě velmi dobrý zvuk. Analýza zbraní a munice zabavená Islámskému státu během bojů v Kobane, vypracovaná v dubnu 2015, je sice nezmiňuje, ale to neznamená, že bychom své „želízko v ohni“ neměli. A nebylo by fér nezmínit populární sovětské kalašnikovy, které mají výborné reference táhnoucí se skrz stovky válek na několika kontinentech.

Dejme ještě jednou slovo Obchodníkovi se smrtí. „Ze všech zbraní v obrovském sovětském arzenálu nebylo nic výnosnějšího než automat kalašnikov model 1947 všeobecně známý jako AK 47. Je to nejpopulárnější kulomet na světě. Všichni bojovníci ho milují. Elegantně prostá čtyřkilová směs falešné oceli a laminátu. Nerozbije se, nezasekne a ni nepřehřeje. Bude střílet, i když je obalený bahnem nebo plný písku. Může s ním zacházet i malé dítě, a děje se to. Sověti si ho dali na mince, Mosambik na vlajku. Od konce studené války se stal kalašnikov hlavním ruským vývozním artiklem.“

Text Topi Pigula

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama