Kdo hodně fotí, přichází o paměť

Vědci našli další příkald, jak nás moderní technologie připravují o lidství...
Zapomětlivý fotograf

Pořídit fotografii, aby si člověk něco lépe zapamatoval, může mít nakonec opačný účinek – dotyčný si pamatuje méně. Vyplývá to z výzkumu, který zveřejnili vědci v USA.

Jejich studie zjistila, že lidé, kteří si pořizovali fotky vystavených předmětů během prohlídky muzea, si ve skutečnosti pamatovali méně podrobností, než ti, kdo si vystavené předměty jen prohlíželi.

To by mohla být lekce pro neustále se rozrůstající počet těch, kdo pořizují fotografie čehokoli a sdílejí je s pomocí internetových serverů, jako je Facebook, Twitter nebo Instagram.

Logo Google

Google nám krade paměť. Ve srovnání s našimi předky je tragická

Dívejte se kolem sebe!

"Lidé už zvedají fotoaparáty, aby zachytili daný okamžik, tak bezmyšlenkovitě, že jim ve skutečnosti uniká, co se kolem nich děje," řekla psycholožka Linda Henkelová z Fairfieldské univerzity.

Anketa

Připadá vám, že když fotíte, tak máte horší paměť?

"Když se lidé spolehnou na technologii, aby si něco pamatovala místo nich, počítají s tím, že aparát zaznamená událost, a tudíž se na ni nemusí sami plně soustředit. Pak to může mít negativní dopad na to, jak si sami událost pamatují," dodala Henkelová, autorka studie zveřejněné v časopise Psychological Science.

ČTK

Vztahy na Facebooku

Facebook dokáže předpovědět, kdy se vám rozpadne vztah

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama