Kde žijí nejšťastnější a nejméně šťastní lidé? Chudáci Slováci...

Ani fiktivní světy nemusí být šťastné...

Jste šťastní? Asi málo, protože nežijete v nejšťastnější zemi světa. Která to je? Ta s čokoládu a bankami. Tak by mohlo vypadat shrnutí World Happiness Report, který letos za nejšťastnější zemi označil Švýcarsko. Jenže ve hře bude ještě něco dalšího...

Uhádnete, co spojuje následující země: Švýcarsko, Island, Dánsko, Norsko, Kanadu? Míra štěstí! Přesně v tomhle pořadí je World Happiness Report udává jako nejšťastnější země světa. Vkrádá se otázka, jak může být druhou nejšťastnější zemí Island, když jsou tam hodně nehostinné přírodní podmínky a lidé těžce pracující na farmách? Proč nejsme nejšťastnější zemí my?

Zmiňovaný report zaznamenává mimo jiné i takové kategorie, jakými jsou, politická stabilita či „obyčejná“ lidská poctivost a důvěra, jejichž nedostatek našincům občas nesmírně komplikuje podnikání. „Většina lidí, celosvětově se jedná o 81% , si myslí, že korupce v podnikání a vládě způsobuje problémy jejich země,“ dokládá Happiness World Record míru vnímání korupce konkrétním číslem.

Jak se pozná šťastný člověk?

Dále se sleduje se délka života, výše HDP či velkorysost sociální podpory. Aby bylo dosaženo alespoň základního reprezentativního vzorku, tak v každé zemi odpovídá nejméně 2 000 lidí. Report sleduje míru štěstí a spokojenosti ve 158 zemích světa v nichž respondenti odpovídají na pestrou paletu otázek. Nejvyšší míru spokojenosti ohodnotí číslem deset, nejhorší (naprostá nespokojenost) dostane nulu. Skandinávské země se drží na vrcholu žebříčku pořád.

Ve zprávě vydané roku 2013 bylo na špici peletonu štěstí Dánsko následované Norskem a Švýcarskem, zatímco Island byl „až“ devátý. Česká republika se tehdy vklínila na 39. místo mezi Španělsko a Surinam. V poslední vydané zprávě se Česká republika posunula výše, na 31. místo. Před námi je Argentina a za námi Uruguay. Toto umístění může vypadat poněkud nelichotivě, ale co mají říkat třeba Slováci, kteří obsadili příčku s číslem 45, padesátí Italové či Řekové mající smutnou 102 pozici?

V diktatuře štěstí nekvete...

Poslední tři místa zabírají Sýrie (pozice 156, kde zuří válka a vraždí Islámský stát), Burundi (pozice 157, vnitroafrický stát obklopený nebezpečnými sousedy neustále se potácející na hraně občanské války a neustále vyžadující mezinárodní pomoc), a Togo (letos poslední 158 pozice, malý západoafrický stát ovládaný prezidentem s podporou armády). Jednotlivé tabulky ukazují zajímavé detaily z jednotlivých regionů. Například západoevropské ženy vnímají pocit stresu daleko více, než jejich mužští protějšci.

Až budeme nadávat, jak je u nás vše špatně, stačí očima přejet „tabulku štěstí“ a ukáže se, že zase tak zlé to není. Míra vnímaného štěstí se u nás zvyšuje a nezbývá jen doufat, že bude tento trend pokračovat. Vždyť jsme pouhopouhých pět příček pod Německem s nímž máme snahu se tak často porovnávat. Celý report zde.

 

Text: Topi Pigula

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama