Je Izrael nebezpečím pro celý svět? Na ZOOMu dnes odhalíte tajemství jeho atomové zbraně

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je čtvrtek na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Radioaktivní vlajka Izraele

Můžete se těšit na dokumenty z bloků nazvaných Tajemství Země a vesmíru a Zaostřeno na války. V každém bloku uvidíte vždy dvě zajímavé novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Tajemství Země a vesmíru:

17.50 Raketoplány: Konec jedné éry (2/2)

Fascinace lidstva vesmírem vyvrcholila v roce 1969, když Neil Armstrong poprvé vkročil na Měsíc. Dostat člověka na Měsíc stálo závratných 25 miliard dolarů. Ale oproti vítězství v další kapitole dobývání vesmíru to bylo velmi levné. Raketoplány jsou příběhem snu o znovu použitelné kosmické lodi a o tom, proč tento sen naprosto selhal... Americký dokument (2011)

 

19.00 Pohledy z kosmu I (1,2)

Metody poznávání sluneční soustavy jsou čím dál tím dokonalejší. K pozorování jsme schopni použít HD techniku, stejně jako lepší znalosti světelných a jiných jevů v kosmu…

Přechod Venuše přes Slunce, výzkum planet, fakta o Venuši, hledání života ve vesmíru, vynikající produkce BBC!

Zaostřeno na války

20.00 Izraelská atomová bomba

V létě roku 1986 londýnskému listu Sunday Times nabídl jeden informátor fotky a důkazy toho, že Izrael vlastní atomovou bombu. Investigativní reportér zjistil, že muž říkal pravdu. Zpráva se záhy stala světovou senzací a informátor zmizel. Izrael se přiznal, že jej uvěznil a odsoudil na 18 let za špionáž a velezradu. Investigativní reportér Peter Hounam se snaží zrekonstruovat, jak muže dopadli a co se vlastně stalo.

Otázkou je, zda dokážou Izraelci vyrábět plutonium vhodné do zbraní. Spekulace, s kým Izrael spolupracuje, jsou sporné a neprůkazné. Pravděpodobně s Francií a Německem. Během studené války se izraelským spojencem stanou USA. Izrael nechce být pod kontrolou, ale chce, aby o jeho arzenálu zbytek světa mluvil. Je to chytře vymyšlená strategie, zastrašovací prostředek. Této strategii se říká „amimut – neprůhlednost“ a všichni občané jsou zavázáni mlčenlivostí.

 

21.05 Od Normandie po Berlín (1)

Šestého června 1944 se spojenecké jednotky vylodily na plážích Normandie a po tvrdém boji se jim podařilo uchytit na pevnině. I přes velké ztráty na lidech i technice se první fáze invaze zdařila. Očekávání však byla mnohem větší. Generál Montgomery i generál Eisenhower předpokládali, že postupující jednotky ihned po vylodění dosáhnou Caen, což se však díky 1. pancéřové divizi SS nezdařilo. Proto se 12. 6. Spojenci pokusili o další útok na město, a to přes Villers-Bocage. Za městečkem však číhala německá tanková jednotka vedená slavným tankovým německým esem M. Wittmannem, která během chvíle zničila 12 tanků a 13 obrněných transportérů.

Její obrana v mžiku zastavila spojenecký postup. Generál Eisenhower však po Montgomerym zoufale požadoval průlom v německé obraně a dobytí Caen. Na Londýn v té době totiž začaly dopadat německé střely F1, které Němci odpalovali právě z francouzského pobřeží. Montgomery měl však do konce června v Normandii ztráty 60 000 zraněných nebo mrtvých vojáků. Boje uvízly v krajině plné vysokých živých plotů, kde měly německé jednotky ideální podmínky pro obranu. Němci měli však proti Spojencům jednu velkou nevýhodu. Neovládali totiž vzdušný prostor.

 

Nové schéma

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama