Jak vrtulník vyhrál války. Vojenský večer na ZOOMu

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je čtvrtek na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Vrtulníky ve válce
Vrtulníky ve válce

Můžete se těšit na dokumenty z bloků nazvaných Tajemství Země a vesmíru a Zaostřeno na války. V každém bloku uvidíte vždy dvě zajímavé novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Tajemství Země a vesmíru:

17.50 Sedm hvězdných věků (2/2)

Každou noc mohou miliardy lidí po celém světě sledovat hvězdné drama, odehrávající se nad jejich hlavami. Každá z hvězd má svůj příběh. Najdeme mezi nimi prastaré rudé obry, explodující supernovy i záhadné černé díry. Když nastane den, mohou lidé spatřit největší hvězdu – zářící Slunce. Rozluštění jednotlivých fází života hvězd pomáhá vědcům poodhalit záhady vesmíru.

Už tisíce let si lidé vyprávějí příběhy o Slunci a hvězdách. Ve 20. století odhalily výkonné teleskopy rozmanitost hvězd a jejich rozdíly v jasu a barvách. Když astronomové seřadili hvězdy podle vlastností, získali vzorec, podle nějž lze různé typy hvězd identifikovat. Vzorec odhaluje i skutečnost, že se hvězdy během své existence mění a vyvíjejí. Když vědci objevili sedm hvězdných věků, tedy etap života každé hvězdy, otevřel se před nimi příběh vesmíru…

19.00 Před cestou do vesmíru

Naše sny o dobývání vesmíru se s rozvojem vědy a techniky stávají skutečností. Mezinárodní vesmírná stanice ISS je dosud největším uskutečněným technologickým projektem. Lidé obývají vesmírnou stanici ISS už od roku 2000, žilo, pracovalo a bádalo na ní už více než 100 astronautů. Třetím Němcem v historii, který se právě vypravuje na mezinárodní vesmírnou stanici, je geofyzik Alexander Gerst. Alexander je moderní dobrodruh, kromě zájmu o vědu a techniku je jeho vášní šerm. Je zvyklý respektovat rychlost, disciplínu a přísná pravidla, což je vlastnost, která je pro astronauta nezbytná. Alexander musí před svou cestou do vesmíru absolvovat náročný výukový program, díky kterému se jeho sen roku 2014 stane skutečností. Ve virtuální laboratoři NASA projde Alexander základním kurzem přežití.

Zaostřeno na války

20.00 Vojevůdci (3)

V roce 1941 pořádal Churchill banket. Hovor se točil kolem zpráv, že se Hitler chystá porušit pakt se Stalinem. Když vpadlo Německo do Ruska, vítal Churchill, naprostý antikomunista, Stalina jako spojence. Stalin však zůstával podezíravý a věřil, že Churchill chce, aby se Německo a Rusko zničily navzájem. V prosinci přijel do Moskvy jednat ministr Eden. Stalin si chtěl vynutit výhody za to, že nese hlavní tíhu boje. Chtěl zpět území, které zabral jako součást nacisticko-sovětského paktu. Churchill s tím vůbec nesouhlasil, ale Eden argumentoval, že důležitější než principy je Stalinova spolupráce. V březnu1942 Churchill obrátil a napsal Rooseveltovi, že by se mohly pobaltské státy obětovat, aby to udrželo Stalina ve hře.

 Podívejte se na ukázku:

Churchill požádal Roosevelta o zapůjčení torpédoborců. Prezident odmítl, jelikož Spojené státy stále držely status mírové země. Když však vstoupil do války italský diktátor Mussolini, slíbil Roosevelt Británii a Francii okamžitou pomoc. Pak se však Francie nacistům vzdala a Roosevelt zabouchl dveře. Ke konci června 1940 byl Churchill osamocený a Hitler pánem Evropy…

 

21.05 SAS: Vrtulníky ve válce (2)

Veteráni, kteří v době války o Falklandy sloužili jako piloti transportních a protiponorkových vrtulníků Westland Wessex HAS 3, vzpomínají na nepovedenou misi na ostrově Jižní Georgia, kde v silné vánici vysadili vojáky SAS, kteří měli provést útok na argentinskou posádku v patnáct kilometrů vzdáleném přístavu. Bohužel se počasí natolik zhoršilo, že i elitní vojáci SAS uvízli na ledovci v pětadvacetistupňovém mrazu a za nulové viditelnosti kvůli silnému větru se sněhem si museli zavolat pro evakuaci. Při přistání na ledovci však dva ze tří vrtulníků havarovaly a všech šestnáct vojáků a čtyři havarované piloty musel do bezpečí dopravit poslední zbývající stroj. Piloti vzpomínají na okolnosti havárií obou zřícených strojů i na okolnosti záchranné akce. Pilot posledního vrtulníku, který ostatní zachránil, pak vzpomíná na přistání na lodi s přetíženým strojem v prudké bouři. Jeho hrdinství a um zachránily dvacet lidských životů.

 

Nové schéma

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama