Jak neviditelná je americká stealth loď Zumwalt? Až příliš, zjistila US armáda!

Neviditelnější než neviditelná?
Torpédoborec budoucnosti USS Zumwalt

Torpédoborec Zumwalt je nejmodernějším plavidlem Spojených států. USA mají tuto loď za ukázku budoucnosti svého námořnictva. Ale je opravdu tak skvělá, jak tvrdí propaganda? Vypadá to, že je dokonce ještě lepší – až tak dobrá, že se to musí řešit…

Vedle špičkové výzbroje je hlavním esem Zumwaltu jeho radarová signatura: na radaru vypadá tato velká loď jako mnohem menší plavidlo. Rybář Lawrence Pye, který potkal ve své lodi Zumwalt na moři, popsal pro agenturu AP, že si ho na radaru málem nevšiml: „Na radaru jsme viděli něco, co mělo mít tak 18 metrů. A pak jsme spatřili 200 metrové monstrum…“

Loď je neviditelná nejen pro radar, ale také pro vizuální pozorování – úkolem bylo, aby byl Zumwalt 50 méně nápadný než jiné lodě jeho velikosti. A povedlo se: během březnových testů na moři testovalo námořnictvo nejen jeho radarovou signaturu, ale i tu vizuální. Loď po testech musela být vybavena třemi reflektory, jinak byla vizuálně neviditelná i pro posádky a přístroje spojeneckých plavidla, jež o její přítomnosti věděly. Tyto světlomety svítí na trup lodi v situacích, kdy je třeba, aby byla viděna.

 

Při těchto testech byl navíc Zumwalt vybaven řadou nadbytečného vybavení, které bude ještě odstraněno – až se to stane, tak bude torpédoborec ještě hůře detektovatelný. Do služby bude jedinečná loď nasazena roku 2018.

Tyto torpédoborce jsou sice extrémně drahé, ale také spoustu peněz ušetří. Posádku totiž bude tvořit jen 150 mužů (a žen) oproti současnému standardu 275. Čím to? Zbraně díky systému AGS střílí prakticky samy. USS Zumwalt bude vyzbrojena nejméně 80 různými raketami – od osvědčených Tomahawk, až po protiletadlové rakety Seasparow. Nezapomnělo se ani na hit dnešní doby: automatické sondy; ty ponese torpédoborec rovnou čtyři.

Pro fanoušky Star Treku je pikantní, že první kapitán lodi se jmenuje James Kirk, tedy stejně jako kapitán slavné seriálové i filmové Enterprise.

Torpédoborec Zumwalt

Nejnovější torpédoborec světa: obrácená dýka, které velí kapitán Kirk

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama