Jak nebezpečné jsou doopravdy severokorejské rakety: Doletí až do Česka?

Rakety KDLR by prý dokázaly zasáhnout i Aljašku...
Raketové vojsko Severní Koreje

Přesné údaje o počtech raket, kterými disponuje Severní Korea, nejsou oficiálně k dispozici. Podle posledních odhadů z roku 2015 vlastní Korejská lidová armáda (KLA) přes 1000 raket různého typu. Střely a výrobní technologie také prodává, nejvíce do Íránu. Rezoluce OSN jí zakazuje odpalovat balistické střely. Dnes Severní Korea navzdory mezinárodní kritice vypustila dopředu hlášenou raketu.

Fakta o balistických raketách KLDR:

- Balistická střela je strategická raketa schopná dopravit s vysokou přesností na různou vzdálenost bojovou hlavici, vybavenou konvenční výbušninou nebo častěji jadernou nebo termonukleární náloží.

- Tyto rakety se podle délky doletu dělí na balistické střely krátkého, středního a dlouhého doletu. Nejobávanější jsou ty poslední; například raketa Tepodong-2 s doletem přes 6000 kilometrů by mohla ohrozit americkou Aljašku.

- KLDR projektuje své balistické střely, aby mohly nést konvenční, chemické a případně jaderné nálože. Podle analytiků pracuje na vývoji jaderné nálože dostatečně malých rozměrů, aby ji mohla nést raketa.

- Vývoj raket v KLDR začal v 70. letech 20. století, kdy sem byly dodávány sovětské rakety R-300 Elbrus (SS-1 či Scud-B) o doletu 300 kilometrů. Na základě toho se korejští inženýři pustili do vývoje vlastních raket a na severovýchodním pobřeží země vybudovali raketovou střelnici Musudan.

Putin a Progress

Hřebík do rakve: USA by chtěly přestat kupovat raketové motory od Rusů!

 

Přehled raket ve výzbroji KLDR:

Rakety krátkého doletu:

- KLDR má stovky těchto raket s doletem 150 kilometrů či méně. Ohledně zákazu testování těchto raket neexistují žádné mezinárodní dohody.

Rakety typu Scud:

- Hwasong-5 (Scud-B) je původně sovětská raketa s doletem 330 kilometrů. Poprvé testována v roce 1984.

- Hwasong-6 (Scud-C) je původně sovětská raketa s doletem 500 kilometrů. Ve výzbroji KLA od roku 1986. KLDR stále zdokonaluje tyto rakety, aby mohly nést těžší nálože.

Ruský raketoplán Buran

Postavili Rusové lepší raketoplán než Američani?!

 

Rakety středního doletu:

- Rodong-1 (Scud-ER) je zkonstruovaná podle sovětské rakety Scud-ER; byla vyvinuta v roce 1991 a úspěšně vyzkoušena koncem května 1993. Dolet je 1000 až 1500 kilometrů, raketou lze ohrožovat Jižní Koreu, Indii a Japonsko.

- Rodong-2 – Balistická střela, schopná zasáhnout cíle ve vzdálenosti 1500 až 2000 kilometrů.

- Tepodong-1 – Vícestupňová balistická raketa středního doletu byla vyvinuta v roce 1995, má dolet 2000 až 2300 kilometrů. Poprvé vypálena 31. srpna 1998 přes Japonsko.

- IRBM – Balistická raketa středního doletu, má dolet asi 3000 kilometrů. Může ohrožovat vojenské základny na ostrově Guam.

Rakety mezikontinentální

- Tepodong-2 je obávaná mezikontinentální raketa dlouhého doletu. Vývoj byl zahájen na konci devadesátých let údajně za pomoci čínské raketové technologie.

- Raketa na tuhá paliva má dolet 3500 až 4500 kilometrů, který může být v závislosti na použitých motorech rozšířen na 6700 kilometrů, maximálně až 10 000 kilometrů.

Při prvním testu v červenci 2006 letěla asi 40 sekund, a potom vybuchla. Další verze testovaná v dubnu 2009 letěla asi 3000 kilometrů, než spadla do moře.

ČTK

Raketoplán X37B - Obrázek 2

Supertajný americký raketoplán vyletí dnes do vesmíru. Jak to, že to všichni vědí?!


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama