Islámský stát selhal. Zabíjí lidi, ale symbol se mu zničit nepodařilo. Proč?

Neúspěch za neúspěchem...
Palmyra poté, co ji ovládl Islámský stát

Velká část syrské historické Palmýry zůstala zachována. Oznámila to Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Palmýra byla téměř rok do letošního března v rukou radikálů z Islámského státu (IS), kteří za sebou nechávají zničené historické památky v Iráku i Sýrii.

UNESCO vyslalo na rychlou prohlídku města svůj tým. Skupina byla na místě od 24. do 26. dubna a konstatovala "významné poškození", avšak Palmýra si podle ní z velké části "zachovala celistvost a původnost". Experti mohli míru poškození například Belova chrámu sledovat zatím jen z povzdálí. Zjistili velké poškození citadely, kterou poznamenalo odstraňování min, jež za sebou IS nechal.

Odborníci se začali zajímat o stav palmýrských památek hned v březnu, kdy byl odtud IS vytlačen. Už tehdy se objevily informace, že rozsah poškození je zřejmě menší, než se čekalo.

 

Islámský stát poničil mimo jiné dva starobylé chrámy: Belův a Baal-Šaminův. Některé sochy byly sice narušeny, avšak našly se na jiných místech, než byly původně. Původní zprávy hovořily také o poničení vítězného oblouku a sedmi věžových hrobů. Tyto zprávy byly založeny jen na leteckých snímcích, nikoli na osobním svědectví odborníků.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama