Hlavonožec, který má oddělitelný penis. Co s ním dělá?

Říše zvířat je neuvěřitelně pestrá a podobně bizarní...
Argonauti - nejpodivnější mezi podivnými - Obrázek 1

Argonauti jsou jediní hlavonožci, kteří stráví život v pevné skořápce. Ukrývají se před nebezpečným světem v ulitách, které si sami vyrábějí. Ve vodě se pak pohybují stejně jako jiní hlavonožci: reaktivně. Vystřikují vodu, která je pohání jako maličké podvodní raketky…

Argonauti mají mnoho pozoruhodných vlastností, například jsou příklad maximálního sexuálního dimorfismu – tedy rozdílu mezi pohlavími. Samice mohou měřit až dva metry, zatímco samci maximálně pár centimetrů, nejčastěji kolem deseti. Představte si, jak by vypadalo rozmnožování u lidí, kdyby byl rozdíl mezi muži a ženami podobný… Dost podivná představa, že?

Argonauti se museli naučit tento problém vyřešit, jinak by se nedokázali rozmnožit. Vědci si nejsou úplně jistí, jak rozmnožování probíhá – už jen proto, že zatím NIKDY nepozorovali v přírodě živého samce! Ale našli mrtvá těla samce a živé samice, z čehož si dokázali dát dohromady pět a pět.

Podívejte se, jak vypadá samice, která opustí svou skořápku:

Argonaut

Samci mají sperma ve speciálně upraveném chapadle, které po samici vrhají. Chapadlo se pak k samici samo dovlní a je schopné najít si cestu do jejích útrob, kde jsou ukrytá vajíčka. Podle všeho si samice může tato chapadla nazvaná hectocotylus ukládat uvnitř těla a využívat je postupně.

Chapadlo samci nemají jen tak volně na těle, na to je příliš důležité. Ukrývají ho ve speciální kapse pod očima, odkud ho vystřelí v případě, kdy dojde na páření. Celé to je ještě mnohem smutnější – samci totiž krátce po „odpálení“ chapadla umírají…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama