Fascinující příroda: to je konec ledna na ZOOMu

Na co se můžete tento týden těšit na vašem oblíbeném dokumentárním kanálu?
Slůně sedící

Celebrity Primy ZOOM se představují! Steve Irwin se vám ukáže rovnou v několika podobách. Poodhalíme vám také další roušku záhad a zavedeme vás i do srdce přírody.

Premiérové tematické bloky vysíláme vždy v pondělí až neděli v čase 18.00–20.00 a 20.00–22.00.

 

21. 1. 18.00 – Lonely Planet: Neprobádané cesty (Etiopie)

Tisícovka cestovatelů, spisovatelů a fotografů každoročně pročesává různé kouty na naší planetě ve snaze najít nejnovější a nejlepší zážitky. Třináctidílný dokumentární seriál Lonely Planet: Neprobádané cesty je na jejich cestách provází. Myslíte, že mají dokonalou práci? Jenže to není tak jednoduché, jak to na první pohled může vypadat, a ne vždycky to jde podle plánu. Máte vůbec první příležitost zjistit, jakými příhodami i nehodami museli tito dobrodruhové projít, když se snažili splnit zdánlivě pohodové úkoly.

21. 1. 21.00 – Tajemství světových muzeí (Toronto)

Největší poklady světa jsou opředené neuvěřitelnými příběhy. Proč je mistrovské dílo z Vatikánu pokryté rouhačskými nápisy? Jak Louvre chrání Monu Lisu? Dokumentární seriál Tajemství světových muzeí navštěvuje vyhlášené světové instituce a vypráví podivné, ohromující a fascinující příběhy spojené s dobře známými i poněkud obskurnějšími exponáty uloženými v jejich sbírkách. Ať už se zabývá novinkami o Moně Lise, Sixtinské kapli a zlaté masce krále Tutanchamona, nebo záhadnou „tankovou místností“ v Britském muzeu přírodní historie, seriál je zábavnou kombinací zajímavostí o uměleckých dílech, jež dobře známe, ale i o těch, o kterých jsme dosud neměli ani tušení.

22. 1. 20.00 – V říši slonů (Vůdčí samice)

Vydáme se do exotické africké Botswany, kde se toulají velká stáda místních divokých slonů. Každé stádo vede nejstarší samice – je hlavou rodiny, která musí zajistit dostatek potravy, vody, ale i koordinovat obranu a často nasadit vlastní život v boji s predátory. Sloní stáda na botswanských pláních však žijí i vedle dalších živočichů a je až neuvěřitelné, jak v této divočině různé druhy zvířat existují v závislosti na chování jiných. Sledujte úchvatnou podívanou odehrávající se na jednom z posledních panenských míst na Zemi.

22. 1. 21.00 – Odkaz Steva Irwina

Dokumentární seriál Lovec krokodýlů se poprvé vysílal v říjnu 1996. Přes noc se z něho stala senzace, která postupně přerostla v celosvětový fenomén. Titulní Lovec krokodýlů Steve Irwin se stal jedním z nejznámějších ochránců a propagátorů divokých zvířat na televizní obrazovce. Když nešťastnou náhodou zemřel při tom, co miloval – v bezprostřední blízkosti nebezpečného zvířete, živý přenos z jeho pohřbu sledovalo 300 milionů diváku. Odkaz Steva Irwina dokazuje životní úspěchy jednoho z nejlepších bojovníků za práva zvířat, učitelů, bavičů a otců na naší planetě.

23. 1. 19.00 – Planety (Obři)

Dokumentární seriál Planety je vzrušující jízdou napříč naší sluneční soustavou, která vám otevře oči. Unikátní pohled do nejbližších vesmírných končin je doplněný o nejnovější poznatky získané díky nedávným misím na Saturn a Mars. Dozvíte se o vzniku a vývoji planet i dějinách cest do vesmíru. Uvidíte, jak se naše chápání solárního systému výrazně změnilo nejen v minulých stoletích, ale také v nedávné době. Jedno paradigma po druhém bylo díky moderní technologii postaveno na hlavu. Planety navíc zachycují úžas, který naši vesmírní sousedé stále vyvolávají.

23. 1. 20.00 – Italský fašismus v barvě (Nástup k moci)

Film o italském válečném vůdci Benitu Mussolinim, poprvé prezentovaný v barvě, je příběhem o násilných počátcích fašismu a horečném snu znovu nastolit slávu Římské říše. Mussolini byl prvním fašistickým diktátorem na světě a jeho glorifikace násilí nadchla a inspirovala i Adolfa Hitlera. Mussolini se dostal k moci díky systematickému zastrašování, přesto ho zpočátku podporovali mnozí světoví vůdci, včetně Winstona Churchilla, nebo dokonce církev v čele s papežem. Barevné archivní záběry jsou jedinečnou příležitostí nahlédnout do historie, která začala s přehnanou pompou, pokračovala sérií katastrofálních vojenských porážek a skončila ponížením.

23. 1. 21.00 – Přízraky války se Stevem Irwinem – 1.část

Dědeček i pradědeček Steva Irwina zahynuli na bojištích druhé světové války v Pacifiku. Stevův tchán Clarence Raines za války sloužil na lodi USS Boise a přežil několik námořních bitev. Tato tragédie i tento triumf spojují rodinu Irwinových s historickými událostmi, které se odehrály už před více než šedesáti lety. V této velkolepé dvoudílné minisérii se Steve vrací na nejznámější a nejlegendárnější bojiště pacifického konfliktu, kde se střetli Američané a jejich spojenci s japonskými vojáky.

24. 1. 20.00 – Alboran – Zapomenutý ostrov

Mrňavý ostrůvek Alboran leží ve Středozemním moři mezi Evropou a severní Afrikou, kde se střetávají středozemní a atlantské mořské proudy. Díky tomu má ostrov hodně příznivé podmínky pro život, takže je domovem mnoha různých živočišných i rostlinných druhů. Najdete tady ohrožené korály, velryby, mořské želvy, delfíny tuponosé i velké množství ryb a korýšů. Nechybějí tady dokonce ani endemické rostliny nebo jedinečný druh racka.

25. 1. 19.00 – Biblické záhady (Hledání archy úmluvy)

Dnešní bibličtí archeologové a religiózní učenci se často potkávají s geology, astronomy, paleo-entomology, meteorology, biology, fyziky i vulkanology. Ti všichni totiž pročesávají zeměkouli s tím zdaleka nejprchavějším a nejkontroverznějším úkolem: zjistit, jestli jsou biblické příběhy opravdu založené na skutečných událostech. První řada poutavého seriálu se během pěti epizod zaměřuje na archu úmluvy, exodus, ztracená biblická města, tajný kód knihy Zjevení a pátrání po Noemovi.

26. 1. 18.00 – Tajemství věcí kolem nás (Roboti)

Poutavý dokumentární seriál vás provede komplikovaným výrobním procesem od začátku do konce. Dozvíte se o nejmenších detailech, které ovlivňují celý proces, a jak se celý systém postupně vyvíjel až do dnešní propracované podoby. Abychom pochopili, jak to všechno funguje, musíme se vrátit do minulosti. Díky tomuto seriálu uvidíte všechno od pouličních šikulů až po dění v zákulisí, do kterého byste se jinak nikdy nedostali. Tajemství věcí kolem nás odhaluje, jak se zdánlivě známý výrobní proces zdokonaloval, a pak vám zamotá hlavu věcmi, jež se každodenně dějí kolem nás.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama