Devítitunová čínská vesmírná stanice je neovladatelná. Kdy a kam se zřítí?

Server Space.com informuje o tom, že čínská vesmírná stanice Nebeský palác je zřejmě již bez kontroly pozemního personále a je jen otázkou času, kdy se zřítí k Zemi.
Nebeský palác

Prvním, kdo naznačil, že Nebeský palác neboli Tchien-kung 1 může mít problémy, byl už před měsícem amatérský sledovač družic Thomas Dorman. Ten pro Space.com potvrdil, že tomuto scénáři nasvědčují další indicie.

Čínské autority k věci doposud mlčí, ale to je vlastně zcela standardní postup: „Pokud se nemýlím, tak budou čekat do poslední minuty a teprve pak světu potvrdí, že jejich stanice má problém,“ uvedl Dorman. „Pokud kusy stanice dopadnou na obydlená území, mohlo by to být opravdu moc špatné. Samozřejmě větší je pravděpodobnost, že se zřítí někam do moře nebo oceánu,“ dodal.

Tchien-kung je první čínská vesmírná stanice řady Tchien-kung. Je odvozena od lodi Šen-čou a určena hlavně k procvičení manévrů setkávání a spojování kosmických těles na oběžné dráze Země. Služební modul je osazen solárními panely a kratší než služební modul lodí Šen-čou. Návratový a orbitální modul jsou nahrazeny novým laboratorním modulem s průměrem do 3,35 m, tedy větším než u Šen-čou. V přední části modulu je androgynní stykový uzel APAS-89, analogický uzlům z modulu Kristall stanice Mir. Hmotnost stanice je kolem 8,5 tun, délka 10,4 m. Objem vnitřního prostoru 15 m3. (wiki)

Stanice měla mít původně jen dvouletou životnost, tuto dobu existence však už dávno překonala; do vesmíru dostala již roku 2011 – a letos v březnu ji Čína přestala používat. Co s ní dál? To Čína neuvedla, ale scénáře jsou možné dva – buď ji ponechá na nějaké stabilní oběžné dráze i do budoucna, anebo ji nechá kontrolovaně zřítit. Podle T. S. Kelsa, je možné, že právě ta druhá možnost se nyní začala uskutečňovat: Číňští experti možná nechávají stanici přirozeně klesat na nižší oběžnou dráhu, odkud by ji pak nechali spadnout do opuštěného místa v oceánu. „Je možné, že stanice má málo paliva, proto se snaží o co nejúpornější řešení“, uvedl pro Space.com Kelso.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama