Dá se svět přejít pěšky? Podívejte se dnes na ZOOM!

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je úterý na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Pěšky po Čínské zdi

Úterky jsou na ZOOMu tradičně věnovnány dvěma velkým tématům: dobrodružstvím na cestách a poznávání historie. To znamená, že můžete sledovat pořady na téma Cestovatelé a dobrodruzi a Po stopách historie. V každém uvidíte dvě novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Blok Cestovatelé a dobrodruzi:

17.50–18.50 Velké africké dobrodružství v balonu (3)

Stephen Tompkinson, známá britská televizní hvězda, se v balonu vydává na let napříč africkým kontinentem. Cesta začíná na pobřeží Indického oceánu a končí v Namibii na pobřeží Atlantiku. Balon má proletět nad Tanzanií, Rwandou, Zambií, Botswanou a Namibií. V Tanzanii posádka hledá sloní stáda na okraji kráteru Ngorongoro. Uvítá v gondole masajského náčelníka a navštíví veterináře v národním parku. V blízkém středisku si posádka prohlédne tréninky krys obrovských, které jsou využívány pro vyhledávání min. Zařízení školí cvičitele těchto zvířat i samotné hlodavce. Krysy budou v budoucnosti využívány také pro vyhledávání zdrojů tuberkulózy. Let pokračuje do blízké Rwandy, kde Stephen Tompkinson navštíví rezervaci, v níž žijí horské gorily…

 

18.5520.00 Pěšky napříč světem (3)

Velká čínská zeď je největší stavba, jaká kdy byla postavena. Pro Číňany je zeď symbolem jejich národní identity a patří k pramenům jejich kultury. Monumentální zeď po celá staletí vymezovala hranice národa, uvnitř zdi se nacházeli Číňané, za zdí jejich nepřátelé. Velká čínská zeď je velkou turistickou atrakcí, nejznámější úsek zdi v Badalingu nedaleko Pekingu denně navštíví tisíce turistů. Málokterý turista tuší, že tento úsek zdi je falešný, Mao Ce-Tung ho nechal postavit v 60. letech, aby posílil národní hrdost. Velká čínská zeď není jednou celistvou bariérou, ve skutečnosti ji tvoří skupiny zdí, které byly postaveny na různých místech v rozmezí dvou tisíc let. V současné době bylo identifikováno zhruba 7 tisíc km zdí. Pěší dobrodruzi se rozhodli projít tu nejstarší, nejodlehlejší a nejméně navštěvovanou část zdi, a protože je čeká velmi náročná cesta, musí si nejprve opatřit dostatečné zásoby vody a potravin.

 

Blok Po stopách historie

20.0021.00 Ztracené světy (10)

Poznejte světy dávno ztracené i ty, které existovaly jen ve fantazii. Projděte se starověkým Egyptem, Skotskem Williama Wallace, Jeruzalémem v dobách Ježíše Krista či Hitlerovým imaginárním superměstem…

21.0022.00 Tajemství světových muzeí II (42)

Oceňovaná dokumentární řada se vrací s honbou za nejpodivuhodnějšími muzejními sbírkami a tajemstvími, která se v nich ukrývají. Jaké nečekané zařízení používala Kateřina Veliká ke zlepšení svého milostného života? Proč Alexandr Veliký preferoval při volbě brnění plátno před bronzem? A jakým způsobem se sokolnictví habsburských císařů promítlo do základů moderní vědy? Díky této skvělé sérii můžete procestovat nejslavnější muzea a galerie světa a odhalit podivné, úchvatné a fascinující příběhy spojené jak s proslulými, tak obskurními kusy z jejich sbírek. Navštívíme Londýn, Istanbul, Berlín, New York, Vídeň i Mexico City; tam všude nás čekají překvapivá zjištění o věcech, které už zdánlivě dobře známe, i o těch, které jsme až dosud nikdy nespatřili.

 

Nové schéma

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama