Co v sobě máme z neandrtálců? Dozvíte se večer na ZOOMu!

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je neděle na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Neandrtálec v nás
Neandrtálec v nás

Aby byl ZOOM ještě lepší a aby vás dokumenty ještě víc bavily, připravili jsme na ZOOMu od května nové programové schéma. Také neděle v něm bude tvořena dvěma programovými bloky.

Můžete se těšit na dokumenty z bloků nazvaných Zázraky vědy a techniky a Ztracený svět dinosaurů. V každém bloku uvidíte vždy dvě zajímavé novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Zázraky vědy a techniky

17.45 Mise X: Příběhy velkých vynálezů (1)

Bez parního pohonu by se svět nerozhýbal. Toto je příběh muže, který zjistil, jak tuto sílu zkrotit. Příběh Jamese Watta. Jeho vizí bylo využít páru k výrobě energie. Wattův stroj pracoval na samé hranici možností tehdejších technologií. V cestě mu však stáli mocní konkurenti a prohnaní spiklenci.

Pouť k úspěchu nebyla jednoduchá. Začala už při studiích. Watt si chtěl založit vlastní dílnu, ale přísná cechovní pravidla vyžadovala, aby sedm let sloužil jako učeň. Díky profesorům si dílnu zřídil pod záštitou univerzity. V roce 1763 se mu naskytla příležitost, která změnila jeho budoucnost. Profesoři ho požádali, aby opravil model primitivního parního stroje. Watt postupně opravu proměnil ve vědecký projekt a z obyčejného mechanika se stal parním inženýrem…

18.55 Úžasná tajemství vědy (9)

ílem astronautů je hledat a najít nové světy, na nichž může existovat život. Francie se o to pokusila v roce 2006 misí CoRot. Vypustila z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu první vesmírný dalekohled, jehož úkolem je najít planetu, na které by mohl být život. Kvůli záři Slunce je to obtížné, ale CoRot má k dispozici nejnovější technologie a je vybaven kombinací 4 ccd snímačů a clony 28 cm. Existuje však mnoho rizik, jež mohou jeho misi ukončit. Například polární záře. Je to nádherná podívaná a zároveň nebezpečí pro každou vesmírnou loď obíhající Zemi. Navíc hrozí kolize s úlomky na nízké oběžné dráze.

Francie neusiluje o nalezení nové planety sama. V Kennedyho vesmírném středisku na Floridě se chystá ke startu raketa Delta 2. Na palubě má vesmírný teleskop Kepler, pýchu amerického vesmírného programu, který byl sestrojen s jediným cílem – nalézt druhou Zemi. Zdá se však, že už je pozdě, protože CoRot objevil v souhvězdí Jednorožce objekt, který dosud nebyl nikdy spatřen. Svět ze stejného kamenného materiálu, jako je Země…


Ztracený svět dinosaurů

20.00: Jurské bojiště (9)

Před 350 miliony let existovala na planetě Zemi pouze jediná pevninská deska –Pangea. Na konci období jury se tento superkontinent začal rozpadat. Jak se části posouvaly, docházelo na nich k dramatickým změnám životního prostředí. Vodní plocha se zvětšila, rozlehlé části dnešní Severní Ameriky se ocitly stovky metrů pod hladinou. Právě z tohoto světa vzešel před 156 miliony lety allosaurus, první velký jurský zabiják. Allosauři byli schopni lovit několikanásobně větší býložravé sauropody. Měli silné čelisti, ostré zuby a ohromné drápy, kterými trhali maso kořisti. V období jury bylo podnebí teplé a vlhké, pevnina byla pokryta řekami, jezery a močály. Díky tomu měl vzduch mnohem vyšší obsah kyslíku a zvířata dorůstala gigantických rozměrů, stejně jako rostliny. Allosauři byli rychlí, pružný dlouhý ocas jim dodával stabilitu. Lovili ve volné krajině i hustých lesích…

 

21.00 Neandrtálec v nás

V polovině devatenáctého století se našly v Evropě první kosterní pozůstatky neandrtálců. Od té doby zůstávají pro odborníky do značné míry záhadou. Nikdo zatím nedokáže s přesností říci, proč před 30 tisíci lety najednou vymřeli. Vědci z Institutu Maxe Plancka v Lipsku už patnáct let pečlivě zkoumají jejich genetický kód. Otázkou není zdaleka jen to, co se s neandrtálci stalo, ale také – kolik z nich stále přežívá v nás?

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama