Co jsou zač podivné rudé skvrny v atmosféře, které nafotila ISS?

NASA jim říká „red sprites“ neboli „rudí skřítci“ a jde o velmi podivný fenomén, který známe teprve pár let – a jen z několika doložených případů.
Rudí skřítci na fotografiích NASA - Obrázek 1

Před několika dny (konkrétně to bylo 20. srpna 2015) se podařilo z ISS vyfotit jeden případ rudé skvrny v bouři nad Mexikem. O pár dní později, když astronomové analyzovali další snímky z jiných fotoaparátů na ISS, se ukázalo, že nad americkým středozápadem zachytily přístroje další případ tohoto jevu! Přitom se jedná o fenomén tak výjimečný, že jeho dvojí pozorování během jediného dne lze považovat za malý astronomický zázrak…

Úplně poprvé byly rudé skvrny pozorovány teprve roku 1989 a první barevná fotka tohoto jevu pochází dokonce až z roku 1994! Od té doby jich sice již několik přibylo, ale stále se jedná jen o zřídkakdy pozorovanou záležitost.

Co to vůbec je?

První pozorování rudých skřítků vyvolala velké pozdvižení. Zejména ufologové byli nadšení – pokládali je za definitivní důkaz, že v pozemské atmosféře se děje něco podivného a že v tom mají prsty mimozemské civilizace.

Zajímavé je, že o mnoho moudřejší z rudých záblesků nebyli ani seriózní vědci. Zpočátku se domnívali, že se jedná o nějaký neznámý typ blesku. Po deseti letech pečlivého studia mají už přesnější teorii – jde o nadoblačné blesky: „Tyto nesmírně krátké jevy vznikají jako "vysokoatmosférický" protipól silného výboje mezi mrakem a zemí při bouřkách typu MCS a jsou nositelem nesmírné elektromagnetické energie. Dají se zachytit u bouří i třeba 400 km vzdálených od pozorovatele, neboť jejich základna leží okolo 50 km a vrchní patra dosahují dvojnásobné výšky nad zemí (vysoko nad vrcholem troposférické oblačnosti, tedy i bouřek).“ – jak se dozvíte na webu České astronomické společnosti.

M.j. v Česku se pozorování nadoblačných blesků věnuje sofistikovaně a soustavně Nýdecký pozorovatel Martin Popek, který je pro svá pozorování prakticky světovým unikátem, neboť počet jeho zachycených nadoblačných blesků od roku 2011 už sápe na rovnou tisícovku.

Sprites
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama