Čína představila robota pro dobývání vesmíru. Je nápadně podobný Iron Manovi…

Čína má plán: na Mars ji dostanou kopie amerických superhrdinů...
Čínský Ironman

Na začátku měsíce se konal v Šanghaji 17. ročník tamního Mezinárodního strojírenského veletrhu. Čínská vesmírná agentura tam hrdě představila řadu svých nejnovějších vynálezů – například sondu určenou pro přistání na Marsu.

Nás ale nejvíc zaujal robot, který by měl vykonávat řadu úkolů ve volném vesmíru. Jde o humanoidního robota velmi lidských proporcí – a navíc poměrně dost podobného filmovému Iron Manovi.

Robot se jmenuje Xiaotian neboli „Malé nebe“. Vymyslela ho a vyrobila státní společnost China Aerospace Science and Technology Corp., která je hlavním dodavatelem pro čínské dobývání vesmíru.

ironman (1) Foto:

Podle toho, co Číňané tvrdí, jde o úplně nový druh robota. Měl by být schopen pracovat v nejrůznějších typech prostředí, které se v blízkém vesmíru nacházejí. Problém pro něj nebude nulová gravitace, radiace ani extrémní teploty. Podle jeho autorů umí robot chodit po povrchu kosmických stanic, jako je například ISS, pohybovat by se měl i uvnitř různých modulů – například těch přistávacích.

Vedení čínského vesmírného programu si představuje, že by tento ironmaní dvojník mohl nahradit jednou úplně lidské astronauty. Robot má flexibilní končetiny, takže může dělat všechno, co umějí lidé, zatím ovšem o něco méně přesně. Oproti lidským astronautům má jednu zásadní výhodu: nepotřebuje jíst…

ironman2 Foto:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama