Cesta dinga: záhadný australský pes večer na ZOOMu

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je sobota na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Dingo na válečné stezce
Dingo na válečné stezce

Aby byl ZOOM ještě lepší a aby vás dokumenty ještě víc bavily, připravili jsme na ZOOMu od května nové programové schéma. Také soboty v něm budou tvořené dvěma programovými bloky.

Můžete se těšit na dokumenty z bloků nazvaných Odkaz dávných civilizací a Úchvatná říše zvířat. V každém bloku uvidíte vždy dvě zajímavé novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Odkaz dávných civilizací

17.55 Stonehenge: Na stopě nového tajemství

Kamenný monument Stonehenge v jižní Anglii je po tisíciletí jednou z největších záhad. Jeho stavba započala před 5000 lety a pokračovala ve třech fázích po 1500 let. Tehdejší víra byla založená na uctívání Slunce, proto se o Stonehenge hovoří jako o slunečním chrámu a solárním kalendáři. Autorství bylo přisuzováno druidům, první zmínky o nich jsou však z pozdější doby. Navíc byly obvykle druidskými svatyněmi lesní mýtiny. Stonehenge vzniklo na konci neolitu, při přechodu do doby bronzové. Jde o dokonale promyšlenou stavbu. Kruh je tvořený 30 kameny, které podpírají souvislý prstenec překladů opracovaných do kruhového zakřivení. Uvnitř stálo dalších pět vyšších trilitonů, sestávajících ze dvou kamenných sloupů, na kterých spočíval překlad. Kameny mají pravidelný čtyřhranný tvar...

18.55 Chrámová hora (1)

Míříme do Jeruzaléma – centra náboženství a nejsvětějšího místa judaismu. Pátrat budeme po Šalamounově ztraceném chrámu. Koluje několik tvrzení, která považují Šalamouna i jeho chrám za fikci a mýtus. Chrámová hora, na níž by se pozůstatky stavby měly nacházet, je největším neprobádaným archeologickým izraelským nalezištěm. Král David byl také mnohými považován za mýtus, ale objev stély v Tel Dan se stal důkazem jeho existence. Nedaleko Betléma byly zase nalezeny důkazy, že se zde odehrál souboj Davida s Goliášem...

Úchvatná říše zvířat

20.00 Dingo na válečné stezce

Dingo je symbolem Austrálie. Na kontinent se dostal před třemi až pěti tisíci lety, žil s domorodci a později se stal vůdčím predátorem v zemi. Je to divoký pes se špatnou pověstí, postrach farmářů. Zabíjí ovce a dobytek. Farmáři by ho nejraději vyhubili. Je vybavený pro život v drsné krajině, žije po celé Austrálii – od pobřeží až po horské oblasti. Snáší horko i zimu, bez vody přežije tři týdny. David Graham je chovatel ovcí a cvičitel psů. Vydává se na pouť přes celou zemi, aby dingům porozuměl. Věří, že existuje způsob, jak soužití s nimi zvládnout.

Cestou se Graham dozví o otrávených návnadách. Často se jimi však omylem otráví hospodářská zvířata. Graham zjišťuje, že je třeba řešit situaci podle místa. Vědci, kteří studují chování dingů, si povšimli, že na mnoha místech je dobytek na jejich přítomnost zvyklý...

21:45 Krásy divokého severu (4)

Pro severské země je charakteristická krutá zima. Jakmile přijde jaro, příroda se probudí k životu. Během teplejších měsíců se zvířata – zejména mláďata – musejí připravit na další zimu.

V lesích severního Finska se potuluje samice medvěda hnědého. Není sama, následují ji tři mláďata. Učí je, jakou potravu les nabízí. Před zimou mláďata opustí, takže už musejí vědět, jak se o sebe postarat. Vtom se opodál objeví dospělý medvěd. Samci jsou samotáři a pro mláďata představují nebezpečí. Nehrozí jim pouze v případě, že se medvěd domnívá, že je jejich otcem. Samice se s mláďaty vzdálí. Na Islandu též přichází jaro…

 

Celé dokumenty z Prima ZOOM si přehrajte zdarma ZDE »

 

Nové schéma

Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama