Budoucnost nám leží na talíři

Plzeňské Techmania Science Center má před sebou podzim plný novinek. Do konce roku návštěvníky přivítají postupně tři zbrusu nové expozice a v říjnu shlédnou první diváci i nový film ve 3D Planetáriu.
Budoucnost leží na talíři

V pátek 16. října uvede planetárium premiéru filmu z produkce Techmanie s názvem Pijeme vodu z komet? Voda je základní podmínkou pro vznik života. Poměrně jednoduchá sloučenina, skládající se ze dvou vodíků a jednoho kyslíku, se na Zemi nachází ve formě kapalné, plynné i pevné. Tvoří většinu pozemského povrchu. Má největší podíl hmotnosti v našem těle. Ale odkud se všechna ta voda vzala? Dlouho se zdálo zcela jasné, že pochází z komet. Vědci však chtěli důkaz, který přinesl namísto odpovědí nové otázky. Film je součástí nového celoročního tématu Výživa.

Do něj patří i expozice, kterou Techmanie slavnostně otevře u příležitosti oslav svých šestých narozenin 4. listopadu. Jmenuje se Budoucnost na talíři a vtipnou formou ukáže záludnosti, které nám i tak zdánlivě banální činnost, jako je jídlo, chystá. Každý den musíme našemu tělu dodávat živiny a vodu, ale z této biologické nutnosti se stala kulturní a průmyslová záležitost. Nová expozice ukáže například jak si sestavit vyvážený jídelníček nebo prozradí, jak se dostane maso na pult obchodu, jak funguje mikrovlnná trouba či jak dlouho musí člověk běžet, aby spálil tabulku čokolády.

Budoucnost nám leží na talíři 2 Foto: Budoucnost leží na talíři

Vedle autorských novinek vlastní provenience nabídne Techmania také dvě novinky doslova a do písmene z dovozu. Bude to expozice Chemistři zapůjčená z holandského science centra Continium a Vzhůru dolů z finské Heureky. Obě se objeví ve velké expoziční hale během podzimu.

Vzhůru dolů 1 Foto: Vzhůru dolů

 

Hrdiny Chemistrů je pět postav, které řeší, každá po svém, zadané problémy. Jedno však mají společné: vášeň k chemii. Proto chtějí všem ukázat, jak je chemie zajímavá a důležitá pro náš každodenní život. Expozice Vzhůru dolů zase vezme návštěvníky do hlubin Země, aby jim představila technologie, díky nimž získáváme suroviny, abychom mohli budovat svůj svět.

Vzhůru dolů 2 Foto:

Vzhůru dolů

Vzhůru dolů 3 Foto: Vzhůru dolů

 

 

Fotografie:

Vizualizace expozice Budoucnost na talíři / Techmania Science Center

Foto Vzhůru dolů / Heureka

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama