Bordelopolis! Utopíme se v odpadcích? Odpověď večer na ZOOMu

Čtyři premiérové dokumenty na dnešní den – to je neděle na ZOOMu. Přečtěte si, na co se můžete dnes těšit!
Skládka v Keni

Také neděle jsou na ZOOMu tvořeny dvěma programovými bloky.

Můžete se těšit na dokumenty z bloků nazvaných Zázraky vědy a techniky a Ztracený svět dinosaurů. V každém bloku uvidíte vždy dvě zajímavé novinky. A co na vás čeká konkrétně?

Zázraky vědy a techniky

17.45 Bordelopolis: Města v odpadcích (1)

Ocitáme se v druhé nejhustěji osídlené oblasti světa – v Mexico City. Přes 20 milionů obyvatel plní oblast odpadky, což je závažná situace. Vyslechneme aztéckou historii města, které vzniklo na vodě. Ta zavlažovala malá zemědělská políčka – chinampas. Protože Aztékové neměli velký skot, používali k hnojení lidské výkaly, které sem z města dováželi na lodích. Starý Tenochtitlán, bývalé Mexico City, byl nejčistším místem, které španělští mořeplavci viděli. Současná situace je ale naprosto odlišná. Např. v den mrtvých, který se tu dodržuje, se vyprodukuje 4x více odpadu než obvykle, tj. asi 56 000 tun!

Vše putuje na jedinou městskou skládku „Bordo poliente“, která je téměř plná. Je tu 60 milionů tun odpadu, přitom zavřít by se měla při 70 milionech. Při její velikosti by trval člověku přechod skládky 20 hodin! Lidé nejsou zvyklí recyklovat a třídit, každý den tu nepořádek řeší 8500 zametačů. Město se začalo špinit a plnit brzy po převzetí Španěly. Ti udělali místo kanálů cesty a změnili celý ekosystém. Město se teď potápí rychlostí 20 cm za rok. Jediný symbol města – anděl – zůstává ve stejné výšce díky dřevěným trámům. Po prohlídce některých vykopávek se opět vracíme k odpadkům a podzemní kanalizaci, která se kvůli potápějícímu městu různě přelévá. V roce 2010 zaplavila kanalizace přes 3000 domů a problém se začal konečně řešit. Vzniká největší odpadní tunel světa dlouhý 62 km! V některých místech je až 150 m pod povrchem.

 

18.55 Věda a islám (2)

Profesor fyziky Jim Al-Khalili, jehož odborností je studium atomu, syn Angličanky a Iráčana, se rozhodl hledat arabské vědce, kteří v době od 9. do 12. století našeho letopočtu v nejrůznějších oblastech nejvíce přispěli k pokroku vědy v celosvětovém měřítku. Navštíví Sýrii, Írán a severní Afriku.

Jeho putování začíná v Káhiře, kde si všímá vědeckého názvosloví, které má často arabský původ – algebra, algoritmus, alkaloid. Podobná slova se vyskytují v nejrůznějších oborech. Jako u prvního významného vědce se profesor Al-Khalili zastavuje u matematika a astronoma Al-Chwárizmího, který se zasloužil především o výrazný rozvoj matematiky, jmenovitě algebry, kde zavedl zcela novou formu myšlení založenou na existenci celých čísel, mocnin a zlomků, a především obecného postupu při výpočtech – tzv. Algoritmu.


Ztracený svět dinosaurů

20.00: Boj o planetu

Život na Zemi se začal vyvíjet před čtyřmi miliardami let. My lidé se pokládme ze vrchol evoluce a přirozené vládce planety. Ale co kdyby byli naši pradávní předci na začátku své evoluční cesty zcela vyhubeni? Zní to jako sci-fi, ale vědci se domnívají, že před půl miliardou let k tomu nebylo daleko… Americký dokument (2002)

21.00: Pátrání po dracích

Moderní lovec draků Phil Manning je odhodlán procestovat celý svět, aby seskládal z fosilií dinosaurů svou představu draka. Rád by tak dokázal, že draci nejsou jen smyšlené nestvůry… Americký dokument (2007)


Programová skladba televizního kanálu Prima ZOOM nabízí dokumentární skvosty především z produkce BBC, National Geographic, Discovery či ZDF, ale i jiné, které v takové koncentraci nikde jinde nenajdete. Spousta dokumentů je divákům představena v české televizní premiéře. 14 tematických premiérových bloků bude pevně ukotveno tak, že od pondělí do neděle uvidíte vždy 2 novinkové bloky denně od 18.00 do 20.00 a od 20.00 do 22.00 hod. se zaměřením na:

premiérové bloky

18.00–20.00

20.00–22.00

pondělí

Volání divočiny

Největší katastrofy

úterý

Cestovatelé a dobrodruzi

Po stopách historie

středa

Zločin pod lupou

Fascinující příroda

čtvrtek

Tajemství Země a vesmíru

Zaostřeno na války

pátek

Záhady a konspirace

Úžasné oceány

sobota

Odkaz dávných civilizací

Úchvatná říše zvířat

neděle

Zázraky vědy a techniky

Ztracený svět dinosaurů

 

Po postupném přechodu na nové schéma bude celodenní struktura vysílání vždy 2x dva dvouhodinové bloky: 6–10 h, 10–14 h, 14–18 h, 18–22 h, 22–2 h a 2–6 h ráno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama