15. června 2018 06:00

Bombardéry, stíhačky a lodní vraky. Kdo vytváří mapy podmořských vrakovišť?

Během druhé světové války hrálo v mnoha ohledech klíčovou roli námořnictvo. Na moři se odehrála celá řada dramatických bitev, jejichž průběh ovlivnil vývoj tohoto nejdrastičtějšího konfliktu v lidských dějinách. Dnes leží důkazy na tyto bitvy na mořském dně.

Ačkoli od konce druhé světové války (1939–1945) uplynulo více než sedmdesát let, stále se na dně moře nacházejí stovky a tisíce vraků válečných a obchodních lodí, ponorek, letadel a jiných strojů, o jejichž osudu toho dosud příliš nevíme.

Mapy jako ochránci potopených vraků

Od roku 2014 se tomuto netradičnímu zkoumání věnují studenti Havajské univerzity pod vedením námořního archeologa Hanse Van Tilburga z Office of National Marine Sanctuaries, kteří společně zavítali do hlubokých mořských vod v okolí Havajských ostrovů v Pacifiku. Právě tady bylo zatím objeveno více než 150 vraků, nicméně podmořské mapování a zkoumání i nadále trvá, tudíž se dá předpokládat, že nálezů bude mnohem více. „Je to cesta, jak prozkoumat kulturní zdroje a poodhalit část historického příběhu,“ říká Van Tilburg. Hlavním úkolem archeologů je prozkoumat a hlavně zadokumentovat tyto technologické památky.

V průběhu minulých let studenti zkoumali bojové letouny, plavidla a bombardéry ztracené během druhé světové války. V létě pak strávili dvoutýdenním potápěním poblíž amerického přístavu Pearl Harbor, kde hledali převážně vraky potopených plavidel. Pomocí specifických měření se studenti učí, jak správně a přesně měřit objevené poklady a samotné dno oceánu. Mimo skvělé studijní zkušenosti pomohou vzniklé mapy státním a federálním agenturám tato území monitorovat a chránit je tak před zloději kovů.

Zloději kovů

Zatímco se ještě donedávna mohli hlubinnému potápění věnovat pouze specializované firmy s drahým a těžko dostupným vybavením, v současné době se této drahé a mnohdy i nebezpečné činnosti věnuje stále více lidí, mezi nimiž nechybějí ani amatérští hledači pokladů nebo drahých kovů. Ty v poslední době lákají právě vraky válečných lodí. Zatím poslední případ se odehrál v Jávském moři, z jehož mořského dna téměř zmizel britský křižník Exeter a torpédoborec Encounter.

Kromě uvedených zmizelo i několik dalších trupů lodí, o jejichž historii se toho tím pádem už moc nedozvíme. Je třeba si ale připustit, že se podobných krádeží stalo mnohem více, nicméně dosud nebylo jejich spáchání odhaleno a, ruku na srdce, možná ani nikdy nebude.

Text: Petr Smejkal

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom