Bolí víc včelí bodnutí do šourku, nebo do nosu? Test na vlastní kůži!

Mladý doktorand ze slavné Cornell University se nechal mnohokrát pobodat do mnoha citlivých míst těla. Aby zjistil, které orgány jsou nejcitlivější.
Žihadlo

Výsledkem je mapa bolesti lidského těla – tedy pouze mužského těla. Michael Smith se totiž včelami nechal bodat i do pohlavních orgánů…

Každý den se nechal popíchat včelou medonosnou do pěti míst, do každého se v průběhu experimentu nechal bodnout rovnou třikrát.

A tohle je výsledek:

Grafika žihadlo Foto: Thinkstock

Smith si vybral 25 míst na mužském těle, která jsou podle lékařů nejcitlivější. Do každého z nich se nechal v průběhu experimentu bodnout třikrát – takže celkem dostal 75 žihadel. Současně to znamená, že během pokusu zemřelo 75 včel…

Bolestivost měřil jediným způsobem, jaký existuje: tedy individuálním odhadem toho, jak moc ho to bolelo. Nejobtížnější bylo přimět včely k tomu, aby ho bodnuly, zejména do hůře dostupných částí těla.

Za tuto studii a hlavně za obětavost, s jakou k ní přistoupil, si mladý doktorand určitě doktorát zaslouží. Takovou oběť jen tak někdo nepodstoupí… Bohužel talentovaný student se rozhodl, že ve výzkumu v tomto oboru už nebude pokračovat – tvrdí, že bolesti už má dost.

Jak vidno, nadšenci do vědy jsou ochotni nastavit vědě jakoukoli část svého těla. Výzkum na Cornel University by se dal protáhnout i dál, například kolik toxinu celkem dostal mladý doktorand do těla a co by se stalo, kdyby stejné množství dostal v jedné dávce. Nicméně jedno ví – že není alergický na včelí bodnutí.

Ale větší odvahu by prokázal, kdyby se nechal bodnout hrabalkou. Žihadlo hrabalek patří k nejsilnějším v hmyzí říši. Bolest, kterou dokáže způsobit, je obrovská. Na tzv. Schmidtově stupnici bolestivosti žihadel má hodnotu 4, což je spolu s mravencem druhu Paraponera clavata vůbec nejvyšší bolestivost.

Celou studii najdete na tomto WEBU.

 

Polistes dominula

Top 10: Nejbolestivější bodnutí hmyzu. Škála nepředstavitelných bolestí

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama