Barbína má problém: z nové generace hraček jde strach

Soukromí už není takové, jaké bývalo...
helllo_barbie

Přibližně před měsícem byla veřejnosti představena nová panenka Barbie – jmenuje se Hello Barbie a jde o novou generaci oblíbených panenek. Má řadu úžasně moderních funkcí – a štve ochránce dětí i svobody. Čím?

Tato panenka je typickým projevem toho, čemu experti na moderní technologie říkají „internet věcí“. Má zabudovaný mikrofon a dá se přes Wi-Fi propojit s počítačem a také internetem. Panenka poslouchá, co děti říkají, pak tato slova zašifruje a posílá je na cloudový server. Tak speciální software analyzuje, co dítě řeklo – a odpoví mu. Ideálně tak, aby odpověď byla danému dítěti ušita přesně na tělo…

Hello Barbie

Hračka bude uvedena na trh na podzim letošního roku, pro společnost Mattel ji vyrobil startup Toy Talk. Už jen samotná představa, že vaše dítko někdo odposlouchává a pak si ho nahrává, bude zřejmě pro řadu rodičů poměrně dost nepřijatelná. Navíc je to podle řady expertů přinejmenším v USA nelegální: nahrávat si nezletilé děti zákony od roku 2000 nedovolují.

Toy Talk se brání; podle jejího šéfa Oren Jacoba je všechno v nejlepším pořádku a odpovídá normám i zákonům. Navíc se teď musel ohradit proti nařčení organizace The Coalition for a Commercial Free Childhood, která se bojí, že vše, co panenky pošlou do centrály, pak firma bude využívat pro marketingové a výzkumné účely.

Mluvící Barbíny už pár skandálů vyvolaly, například edice, která říkala tohle:

Mluvící Barbie

 

Dá se očekávat, že podobných hraček bude v budoucnosti přibývat – na rodičích tak bude ležet při koupi hraček mnohem větší zátěž...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama