10 map, které změní váš pohled na svět

Není mapa jako mapa. Tyhle vás budou bavit!
Mapa příjmení

My Češi máme s mapami dost špatné zkušenosti: ve školách nás nutili vyplňovat ty slepé, starší generace na nich zase musela hledat centra strojírenského průmyslu v Bulharsku – anebo nedejbože města-hrdiny v Sovětském svazu.

Jenže spousta map, zejména těch historických, má úžasnou schopnost jednoduše a přitom přehledně upozornit na věci, jichž si normálně nevšímáme. Podívejte se na mapy, které vás upozorní na fakta, která jste celý život ignorovali!

Kde je nejvíc blesků?

Bojíte se, že vás zasáhne blesk? Když si dobře prohlédnete tuto mapu, poznáte, kterým zemím se vyhnout. A navíc pochopíte, jak dobře se u nás ve střední Evropě vlastně máme... Ve větším rozlišení najdete mapu TADY.

Mapa frekvence blesků

Kde se nejvíc pije káva

Ano, Češi jsou vášniví kafaři. Sice se už u nás nepije jen "turek" (mimochodem "logrové" kafe se vTurecku nepije, tam naopak vášnivě holdují kávě připravené v džezvách). Ale proti takovým Islanďanům jsme jen ubozí kofeinoví abstinenti. Ale i tak jsou naše čtyři kila na osobu docela dost... Ve větším rozlišení najdete mapu TADY.

Mapa spotřeby kávy

Tady se dělá věda!

Na ZOOMu píšeme o vědě moc rádi. Pokud se vám zdá, že upřednostňujeme jen některé země a ignorujeme jiné, není to tak úplně naše vina. Většina výzkumníků a vědců totiž žije jen v několika světových zemích. Ve větším rozlišení najdete mapu TADY

Mapa zemí z nejvíce vědeckými studiemi

Mapa typických příjmení

Z této mapy se zase dozvíte, jaké příjmení je v které evropské zemi nejrozšířenější. Ano, u nás nepříliš překvapivě vyhrál Novák... Ve větším rozlišení najdete mapu TADY

Mapa nejčastějších příjmení v Evropě

Kde se nejvíc pije alkohol?

Je to takové hezké pásmo – a můžeme být "hrdí", že jsme v něm také. Ano, je to tak, Češi patří ve spotřebě alkoholu mezi opravdovou světovou špičku. Ve větším rozlišení najdete mapu TADY.

Mapa spotřeby alkoholu

A pije se tohle!

Když už jsme u toho alkoholu: není důležitá jen kvantita, ale také to, co člověk konzumuje. Přehlednou mapu si prohlédněte tady. Skoro to v ní vypadá, že svět je rozdělen na několik alkoholově-kulturních celků... Ve větším rozlišení najdete mapu TADY.

Mapa nejčastěji popíjených alkoholických nápojů

Místa nejčastějších a nejsilnějších zemětřesení

Skoro to ani nevypadá jako Země. Ale je to tak – když se podíváme na to, jak jsou po ní rozestřená nejsilnější zemětřesení, vypadá naše rodná planeta hodně zvláštně... Ve větším rozlišení najdete mapu TADY.

Mapa míst, kde nejčastěji dochází k zemětřesením

Věk prvního sexuálního styku

Kdy se začíná se sexuálním životem? Je to hodně odlišné podle různých kultur. Ve větším rozlišení najdete mapu TADY.

Mapa průměrného věku, k němuž dochází k prvnímu pohlavnímu styku

Svět naruby

Že se sever umísťuje na mapách směrem nahoru, to je jen zvyk – a ještě ne moc starý. Ve středověku existovala spousta map, kde byl nahoře jih. Jak by v tomto zobrazení vypadal náš svět? Divně! Ve větším rozlišení najdete mapu TADY.

Otočená mapa světa

Politická mapa Pangey

V době před člověkem existoval jen jediný světadíl – Pangea. Jak by to vypadalo, kdyby ho pokryly dnešní státy? Divně, ale pro nás Čechy by to bylo docela výhodné...Podívejte se na celou mapu TADY.

Politická mapa Pangaey

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama