Ufolog objevil asteroid s lidskou lebkou: o co jde?!

Ufologové se zase jednou radují: našli vesmírný objekt, který vypadá jako dílo jiné civilizace. Ale…
Tvář na asteroidu

Tak za prvé: ten objekt neobjevili ufologové, ale evropská vesmírná agentura ESA – respektive sonda Rosetta. ESA fotografie malého bezejmenného asteroidu zveřejnila bez většího zájmu na svých stránkách. Jde o přibližně 25 metrů velký objekt přibližně tvaru pyramidy, který sonda zachytila 14. února 2015 na fotce, když prolétal nedaleko komety 67P.

Ale amatérský astronom a nadšený ufolog Joe White z Bristolu si na snímku všiml něčeho podivného – zdá se, že asteroid má obličej! Když se záběry ze sondy zvětší, vypadá to, jako by šlo o obrovskou lebku. Pětačtyřicetiletý nadšenec do cizích civilizací si pokládá samé sugestivní otázky: „Jde o prastarou mimozemskou lebku? Je vysekaná z kamene anebo je to přirozená kost?“

Tady je zvětšená fotografie: 

 

Tvář na asteroidu, detail Foto:

Tvář na asteroidu, detail


ESA na tyto otázky samozřejmě neodpovídá, my ale víme, kde je pravda. Jde o tzv. pareidolii. Prokazatelně existuje lidská tendence k tomu vidět v nejrůznějších předmětech a jevech lidské tváře nebo nebo jiné známé věci. Slovníková definice tohoto fenoménu říká, že jde o psychologický jev, při němž dochází k dotváření vnímaných neurčitých nebo nezřetelných podnětů ve smysluplné obrazy za pomoci fantazie.

Typickým příkladem je rozeznávání tváří, zvířat a jiných objektů ve tvaru oblaků. Kromě těchto vizuálních pareidolií existují také pareidolie akustické, kdy je zvukovému podnětu (zvuky zvířat a předmětů) přisouzeno specifické citoslovce nebo konkrétní význam. Vytváření pareidolií úzce souvisí s představivostí každého jedince. Centrem, které pareidolie vytváří, je spánkový lalok koncového mozku.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama