Existují víly? Co vlastně zachytil fotograf?

Mají pravdu pohádky, anebo je náš svět nudný a všední?
Víly, detail

Rozhodně to není photoshop ani jiný grafický program – podle expertů, kteří studovali tyto fotografie, nebyly obrázky nijak upravené. Ale nedává to moc smysl, copak opravdu existují pohádkové víly?

Fotografie nepořídil nějaký senzacechtivý novinář z bulvárních novin, ale seriózní univerzitní profesor John Hyatt z Manchesterské metropolitní univerzity. Malých létajících tvorečků si všiml, když za soumraku opravoval diplomové práce svých studentů. Podíval se z okna a uviděl tam poletovat něco, čemu začal říkat víly. A také je nafotil…

Podívejte se na celou fotografii:

Víly

Pak už fotografie nijak neupravoval, jen vyřízl část zaměřenou na „víly“. Jenže podle expertů má jeho teorie mouchy. A to není metafora, ale odpověď na otázku, co je na fotce k vidění – mouchy, respektive hmyz jim podobný a příbuzný. K obrázkům se vyjádřila například entomoložka Erica McLauglinová z Britského muzea přírodních věd. Podle expertky na hmyz jde jednoznačně o pakomáry – konkrétně o námluvy jednoho nějakého druhu komárů.

„Během námluv se samci rojí kolem samic, při správném světle mohou vypadat opravdu jako víly. Kolem samic tančí, aby je zaujali – a pak se s nimi spářili,“ tvrdí entomoložka. Podobnost není náhodná: komáři se při tomto tanci vznášejí kolmo nad zemí; jejich dlouhé končetiny jim přitom visí dolů a dlouhá jemná křídla opravdu připomínají ta vílí.

Realita je méně zajímavá:

Víla nebo pakomár

Profesor Hyatt si ale trvá na svém. Deníku Mirror řekl: „Spousta lidí, která fotografie mých víl viděla, říká, že jim tyto záběry vnesly do života zase kouzlo. A to je to nejdůležitější, ne?“

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama