Co je to za zrůdu? Tyto tvory nacházejí námořníci po celém světě!

Najdete je v řadě světových muzeích – prapodivní tvorové, kteří vypadají jako kříženci mořské panny, mimozemšťana z filmu Propast a něčeho umělohmotného.
Podivní Jenny Hanievers z oceánu - Obrázek 1

Mají je třeba v Muzeu přírodních věd v Londýně, jeden exemplář tohoto tvora vlastnil ale třeba také slavný Salvador Dalí. Říká se jim „Jenny Haniver“ a nejvíc jich pochází z okolí Amsterdamu a především Antverp. O co jde?

Je to vlastně podvod, ale podvod starý stovky let. Tito tvorové jsou vysušené mrtvoly rejnoků, které po jejich smrti námořníci vytvarovali tak, aby působili zcela mimozemsky. Námořníci z Antverp pak tyto netvůrky prodávali obchodníkům i návštěvníkům svého města – a mrtvolky se začaly šířit po světě.

Podívejte se, jak vypadají:

 

Francouzi jim začali říkat „jeune d'Anvers“, neboli „mladí Anrverpané“ – což se pak zkomolilo na anglické Jenny Hanivers… Tento fenoméne je pravdu prastarý: první doklad o takto upraveném rejnokovi pochází už z poloviny 16. století. Tehdy slavný biolog Konrad Gessner vydal čtvrtý dl svého stěžejního díla Historia Animalium – a v něm popsal dokonce i to, že jde o podvod.

Lidé tehdy věřili, že před sebou mají ďábly, mořské lidi anebo bazilišky – Gessner správně odhalil, že se jedná jen o rejnoky… Přestože je pravda známá už půl tisíciletí, nijak to nebrání, aby i dnes nevycházely v bulvárním tisku článku o nově objevených záhadných tvorech…

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama