Záhadná olověná rakev byla objevena v hrobě Richarda III.

Britští vědci našli na místě objevu Richarda III. záhadnou rakev .
Starověká rakev, ilustrační foto

Tým britských archeologů v pondělí oznámil, že na parkovišti, kde v loňském roce objevili kostru krále Richarda III., našli také záhadnou rakev uloženou v jiné rakvi. Zatím netuší, kdo uvnitř spočívá, ale doufají, že ostatky budou schopni identifikovat, napsala dnes agentura AP.

Vědci z Leicesterské univerzity našli loni v září pod parkovištěm v tomto městě kostru, kterou identifikovali jako Richarda III. Ten byl králem Anglie od roku 1483 do své smrti o pouhé dva roky později. Byl posledním králem pocházejícím z rodu Yorků a jeho porážka a smrt v bitvě u Bosworthu je považována za konec dynastie Plantagenetů.

Nyní tým oznámil, že v září objevil také zcela nedotčenou středověkou kamennou rakev, ale tehdy ji nemohl plně prozkoumat. Když ji vědci tento týden otevřeli, našli uvnitř olověnou rakev, což naznačuje, že pravděpodobně chrání "vysoce postaveného" člověka.

Smrt je bledě modrá

Vědci vyfotili SMRT. Je bledě modrá a vypadá hezky

Vědci si myslí, že by olověná rakev, která v sobě má díru, jíž je možné vidět nohu mrtvého, mohla obsahovat tělo některého ze středověkých mnichů, zakladatelů řádu, anebo ostatky středověkého rytíře ze 14. století Sira Williama Motona.

Archeologové nejprve musí provést testy, aby zjistili, jak olověnou rakev otevřít, aniž by poškodili ostatky uvnitř. Matthew Morris z Leicesterské univerzity uvedl, že nikdo z vědeckého týmu se zatím nesetkal s případem olověné rakve vložené do další kamenné. "Je to stejně vzrušující jako objev Richarda III.," uvedl v prohlášení.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama