Vše, co jste chtěli vědět o pátečním zatmění Slunce – a báli jste se zeptat

Nejbližší úplné zatmění Slunce budou Češi moct pozorovat až 7. října 2135!
Zatmění Slunce se blíží

Částečné zatmění Slunce, které nastane 20. března, budou moct Češi pozorovat z celého území České republiky. V řadě měst se chystají veřejná pozorování na hvězdárnách i na jiných místech, například před školami nebo na náměstích. Zhruba čtyři dny před zatměním už bude možné s velkou pravděpodobností říct, zda bude příznivé i počasí, řekl dnes ČTK mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

V Praze začne úkaz v 9:37, maximální fáze nastane v 10:45 a skončí v 11:57. V Česku se časy budou lišit v minutách. Čím více na západ, tím dříve se zatmění odehraje. "Například v Plzni zatmění začne už v 9:35, zatímco v Ostravě začne až v 9:41 a skončí tak až dvě minuty po poledni. Úkaz je vidět pouhým okem, ale k pozorování je třeba použít filtr," uvedl Suchan.

Půjde o největší zatmění Slunce nad územím Česka viditelné mezi roky 2011 až 2026. Měsíc při něm zakryje přes 74 procent slunečního disku. Vzácnější je úplné zatmění Slunce, které pro jedno místo na Zemi statisticky vychází jednou za 400 let.

Co se stane při zatmění Slunce?

Zhroutí se česká energetická soustava kvůli zatmění Slunce? Energetici odpovídají

 

Pozorovat zatmění pouhým okem je nebezpečné, nevhodné jsou i sluneční brýle. Lidé si na hvězdárnách mohou koupit speciální brýle, použít mohou také svářečské sklo hustoty 13 nebo 14. Nebezpečné by podle Suchana bylo pozorování i skrz starou disketu nebo jakékoliv barevné fólie z různých desek. Filtr se musí přidat i k dalekohledu. Více informací o bezpečnosti pozorování lze najít na internetu.

Pokud lidé nemají podle očního lékaře Jaroslava Polišenského ochranné prostředky, měli by si raději zážitek nechat ujít. Jinak by to prý mohlo být to poslední, co v životě pořádně viděli.

Kde nejlépe?

Na mnoha místech republiky budou veřejná pozorování. Například Chomutov organizuje pozorování zatmění s odborným výkladem před základní školou Duhová cesta. Na jihlavském náměstí budou dalekohledy k dispozici před tamním muzeem. Přehled akcí je na webu. Otevřena školám a veřejnosti bude také hvězdárna Astronomického ústavu v Ondřejově.

Evropané zažijí jen částečné zatmění. Čím severněji, tím větší část slunečního kotouče bude zakryta. To se projeví i v Česku. "Zatímco na severu bude Měsícem zakryto 75 procent Slunce, na jihu to bude už jenom 70 procent," dodal Suchan. Jako úplné bude zatmění pozorovatelné v Severním moři. Nejdelší, asi tříminutové, bude zhruba 400 kilometrů od Islandu, sledovat se bude moct také na Faerských ostrovech a Špicberkách.

Češi se letos mohou těšit ještě na jedno zatmění. Dne 28. září 2015 bude v ranních hodinách úplně zatmění Měsíce. Další zatmění Slunce, které se bude moct pozorovat z území ČR, bude opět částečné, a to 20. června 2021. Nejbližší úplné zatmění Slunce budou Češi moct pozorovat až 7. října 2135.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama